„Musíme varovat Watta a Treye, že to, co dělají, je hloupé a mohou po odvysílání skončit jako Theo van Gogh. Není to vyhrožování, je to varování, co se jim skutečně může stát,“ napsal na stránkách skupiny revolutionmuslim.com Abu Talhah Al-Amrikee.

Na webovkách, které byly dočasně odpojeny, byly podle CNN zveřejněny informace o tom, kde tvůrci seriálu bydlí a kde pracují.

Abu Talhah Al-Amrikee poté agentuře AP řekl, že zveřejnění není aktem násilí, i když mnozí komentátoři tvrdili, že prohlášení je útokem na svobodu projevu. Podle muslima šlo o to, upozornit na téma, aby se podobné případy už neopakovaly.

Společnost Comedy Central zastupující oba umělce se k tématu zatím nevyjádřila.

Nizozemský režisér Theo Van Gogh byl v roce 2004 zavražděn za natočení dokumentu Submise o osudu žen v islámu. [celá zpráva]

V roce 2005 vyvolaly velké protesty radikálních muslimů na celém světě karikatury Proroka zveřejněné dánským deníkem Jylland Posten. Autorům hrozili smrtí. Na autora karikatury Kurta Westergaarda se radikálové poprvé chystali v roce 2008. [celá zpráva] Nedávno na něj byl podniknut neúspěšný útok. Musí ho chránit policie. [celá zpráva]

Tvůrci na hrozbu reagovali po svém 

V jubilejní dvousté epizodě seriálu, vysílané minulý týden, vystupovala řada známých osobností a náboženských postav, které tvůrci South Parku v minulosti urazili. Vedle Mohameda v medvědím kostýmu se tak objevil například Ježíš sledující pornografii nebo Buddha, jak šňupe kokain.

Epizoda odvysílaná tuto středu, která na jubilejní díl navazovala, už reagovala i na zveřejněnou hrozbu. Na obrazovkách se tak objevil nápis "cenzurováno", místo Mohamedových slov se ozývalo pípání a ve scéně s medvědím převlekem byl místo muslimského proroka Santa Claus.

Dělali si legraci i z židů či katolíků

Seriál si již dělal legraci i z jiných náboženství, Boha zobrazil jako nosorožčí opici s mezerou mezi zuby, Satana jako culícího se strašpytla a Ježíše jako superhrdinu. Jednotlivé díly si už dělaly legraci z židů, katolíků, mormonů, scientologů i ateistů.

Mohamed se přitom v seriálu neobjevil poprvé. V červenci 2001 se objevil stejně jako Buddha, Mojžíš a zakladatel mormonské církve Joseph Smith. Pomáhali hrdinům seriálu zachránit Kyla z rukou kouzelníka Davida Blaina. To však bylo ještě před 11. zářím.

„Nyní je zde nová normalita,“ řekl Stone a dodal: „Něco jsme ztratili. Něco, co bylo ok, už není ok.“

Seriál vždy napadal pokrytectví a zdůrazňoval svobodu i toleranci. A autoři v tom nadále míní pokračovat. Plánují muzikál na téma Knihy mormonů.