V sobotu úřady poprvé zveřejnily přesný údaj o zatímním počtu mrtvých 111 481. Neuvedly ovšem podrobnosti, jak jej získaly, když se mnoho těl pohřbívalo do masových hrobů a jiná pálila na ulicích. Podle OSN ztratilo střechu nad hlavou 609 tisíc obyvatel Haiti. Už se podařilo rozdat vodu 580 000 lidem.

Zlepšila se i situace s poskytováním lékařské péče, v postižených oblastech nyní působí 47 nemocnic, jedenáct mobilních klinik a dvě plovoucí nemocnice - jedna z USA a jedna mexická. Právě zlepšení humanitární situace má být hlavním cílem nastávající fáze pomoci po ukončení záchranných prací.

 

FOTO: ČTK/AP

Přeživší strávili v troskách i několik dní

Jedněmi z posledních zachráněných jsou 21letý muž a 84letá žena. Oba strávili pod troskami deset dní. Muž, kterého našel izraelský tým, měl velké štěstí, skončil pod troskami dvoupatrového domu, který se částečně sesul při zemětřesení, jenomže zůstal v trhlině. Muž pokrytý prachem byl napůl při vědomí, neměl ale co jíst a pil svou moč.

Zemětřesení dům zasáhlo zrovna ve chvíli, když Emmanuel Buso vycházel ze sprchy. Sesula se jen část stavby a nábytek, navíc tak, že mu ponechaly malý prostor, kde mohl zůstat.

Pohled na zemětřesením poničené hlavní město Haiti Port-au-Prince

Pohled na zemětřesením poničené hlavní město Haiti Port-au-Prince

FOTO: ČTK/AP

„Měl jsem pocit, že dům kolem mě tančí, nevěděl jsem, zda jsem hlavou vzhůru nebo dolů,“ řekl zachráněný po převozu do nemocnice. Pokoušel se troskami prohrabat a doufal, že uslyší matčin pláč. Matka zase pátrala po jeho těle, protože si myslela, že je mrtvý.

V pátek se také podařilo zachránit 84letou Marii Caridu Romainovou, kterou vyprostili z pod trosek třípatrového domu. Její stav je ale kritický. „Pokoušíme se zjistit, jak jí pomoci udržet naživu. Děláme všechno, abychom ji zkusili zachránit,“ uvedl lékař z městské nemocnice Ernest Bejamin.

 

FOTO: Reuters

Ženu vyhrabával třicet hodin holýma rukama její syn spolu s přáteli a příbuznými.
Vzhledem k pátečním úspěchům je možné, že rozhodnutí haitské vlády je předčasné a ještě by nějaké přeživší najít šlo, i když naděje je už mizivá. Sama mluvčí OSN Byrsová označila rozhodnutí vlády za zprávu, která jí trhá srdce.