Osmatřicetiletý kameraman Samí Hadždž byl zadržen v prosinci 2001 na afghánsko-pákistánské hranici a od června 2002 byl na americké vojenské základně Guantánamo na Kubě, kde mají USA věznici pro osoby údajně podezřelé z terorismu.

Od začátku ledna loňského roku držel hladovku na protest proti podmínkám ve věznici a také proti tomu, že je vězněn, aniž by byl obžalován z terorismu či postaven před soud.

Podle americké armády drží nyní na Guantánamu hladovku sedm mužů. Vězni odmítající potravu jsou nuceně krmeni dvakrát denně sondou zaváděnou nosem.

Hadždžovo propuštění uvítala organizace Reportéři bez hranic (RSF), podle níž neměl být v žádném případě zadržován takhle dlouho. "Americké úřady nikdy neprokázaly, že by byl zapojen do nějaké zločinné činnosti," uvedla RSF v prohlášení. "Jeho případ je jen dalším příkladem bezpráví, které vládne na Guantánamu. Tato základna by měla být uzavřena tak rychle, jak to bude možné."

Propouštění vězňů

Spojené státy v poslední době propustily několik vězňů z Guantánama pod podmínkou, že jejich případ převezmou úřady v domovských zemích. Nedávno Guantánamo opustil i další reportér - fotograf agentury AP Bilál Husein, kterého Američané zatkli před rokem v Iráku kvůli podezření, že napomáhá povstalcům.