V Monterrey operuje jedna z nejmocnějších mexických organizací pašeráků drog. Válka drogových kartelů si ve městě Nuevo Leon jen za letošek vyžádala 32 mrtvých, mezi nimi i čtrtnáct policistů.

S drogovými organizacemi spolupracuje mnoho policistů. Pro organizace není problémem muže zákona koupit. Získávají od nich informace nebo si vykupují jejich mlčení nutné pro to, aby mohly drogy v klidu provážet do Spojených států.

"Pašování drog nelze provádět bez ochrany policie. Za každou zásilkou jsou policisté nebo vojáci," tvrdí mexický expert na drogové kartely Ricardo Ravelo.

V pondělí nalezeno 17 obětí válek drogových gangů

Drogové kartely zápasí také mezi sebou. Jen ve městě Nuevo Leon v regionu Monterrey zemřelo letos 32 lidí, mezi nimi i čtrtnáct policistů.

V pondělí pak úřady nalezly v různých částech Mexika 17 mrtvol. Těla byla buď ukryta v autech nebo jen tak v pytlech pohozena na ulicích. Jedno auto v Cancúnu ukrývalo pět spoutaných mrtvých těl. Oběti, tři muži a dvě ženy, měly roubíky v ústech, svázané ruce a nohy. Těla zabalená do pokrývek byla ve voze nedaleko luxusní rezidence. Na podezřelé auto upozornili úřady sousedé kvůli zápachu, který se šířil z auta.

V Mexiku se zvyšuje též spotřeba drog

Mexiko je nejen důležitým tranzitním místem pro pašování drog, ale také zemí, kde se zvyšuje produkce a spotřeba drog. Vypořádání se s problémem drog je hlavním tématem agendy prezidenta Felipeho Calderóna, který se úřadu ujal loni v prosinci. Pondělní razie na pašeráky drog je již čtvrtým, při němž úřady nasadily také armádu.

Vypořádat se se zkorumpovanými policisty se chystá také sousední Guatemala. V příštím období hodlá propustit 1500 policistů podezřelých ze spolupráce s pašeráky drog.