Letoun, který mířil z jihoruského černomořského města Anapa do Petrohradu, se měl těsně před havárií dostat do oblasti silných turbulencí. Podle Iriny Andrianové z ukrajinského ministerstva pro krizové situace letadlo nejdříve vyslalo nouzový signál a o tři minuty později se ztratilo z obrazovek radarů. V té době prolétalo nad Ukrajinou.

Příčinou požár nebo špatné počasí

Informace o možné příčině havárie jsou však zmatené. Podle ukrajinského ministerstva pro krizové situace začalo na palubě letounu hořet. Pilot se proto pokusil nouzově přistát, letadlu se však nevysunul podvozek, narazilo na zem a začalo hořet. "Posádka se snažila nouzově přistát, ale nevysunul se podvozek. Stroj přistál na břiše," popsal příčiny nehody mluvčí ministerstva Igor Krol.

Podle Ruské státní společnosti pro organizaci letecké dopravy uvedla ke katastrofě došlo kvůli špatným meteorologickým podmínkám. V oblasti Doněcku zuří silná bouřka.

Ruská i ukrajinská strana se však shodly na tom, že havárii nezpůsobil teroristický útok.

Nikdo nepřežil

Na místě neštěstí pracuje několik týmů ukrajinských záchranářů, které již v troskách objevily třicet těl obětí. Úřady uvedly, že nikdo z cestujících ani posádky nepřežil.

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace vysílá na místo speciální letadlo s pomocí. Záchranné práce v těžko dostupném terénu budou pokračovat i v noci za pomoci silných reflektorů. Pátrat se bude i po takzvaných černých skříňkách, které by měly pomoci osvětlit příčinu nehody.

Na palubě letounu bylo podle světových médií 160 pasažérů a 10 členů posádky. Podle zástupce společnosti Pulkovo cestovali letadlem hlavně obyvatelé Petrohradu. Bylo mezi nimi hodně rodin s dětmi, které se vracely z dovolené.

Letoun patří ruské společnosti Pulkovo Airlines se sídlem v Petrohradu.

Trasa letadla