"Zájem fanoušků zatím není tak velký. Mírný nárůst jsme zaznamenali, ale ten největší nápor teprve přijde. Do Německa teď hojně míří spíše lidé, kteří nemají zájem ani tak o fotbal. Denně projíždí tady přes hranici kolem pětadvaceti žen z Bulharska. Jsou to prostitutky," řekl v pátek Právu jeden z celníků na přechodu v Rozvadově, kde, tak jako na ostatních přechodech, už několik dní platí zvláštní režim.

Podle Heleny Fertšakové z plzeňského oblastního ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie celníci zostřili kontrolu vytipovaných aut a autobusů s fanoušky, kteří míří do Německa z východu. "Kontroly jsou zpřísněné, máme vytipované osoby u kterých se provádí podrobnější kontrola," sdělila Fertšaková.

Policisté zjišťují, zda cestující na šampionát nejsou v evidenci hledaných osob, nebo u sebe nemají drogy či zbraně. "Prověřujeme také, zda přes ČR necestují například fanoušci z Anglie, kteří mají zakázaný vstup na fotbalová utkání," dodala Fertšaková. Zatím nedošlo k zadržení žádné osoby, ale jména podezřelých včetně lehkých dam, které už mají v policejní databázi záznam o prostituci, čeští celníci předávají německým kolegům.

"Ti si je pak prověřují a hlídají na německém území," doplnila Fertšaková. Cizinecká policie se zaměřuje i na kontroly ubytoven a penziónů v příhraniční oblasti.