Málikí před velkým davem obyvatel Basry prohlásil, že "na každého, kdo by chtěl narušit stabilitu města dopadne železná pěst".

Počítá se s tím, že jednotky budou střežit ulice Basry ve dne i v noci a budou pátrat po hledaných osobách. Málikí také pověřil bezpečnostní síly, aby vypracovaly plán na obnovu bezpečnosti v druhém největším městě Iráku. Za nepokoji zřejmě stojí frakce vládních šíitů, které bojují o moc a ropná pole.

Napětí v Basře a okolí, kde za bezpečnost odpovídá 8000 britských vojáků, se v minulých dnech zhoršilo. Ve srovnání s Bagdádem to bývalo klidné místo, ale to se loni změnilo. Jednotlivé šíitské frakce, které mají k dispozici vlastní milice, některé napojené na policejní oddíly, se navzájem obviňují z korupce a organizovaného zločinu.

Poslanec Bahá Aradží v pondělí řekl, že situaci v Basře komplikují kmenové spory, vměšování Íránu a přítomnost okupačních jednotek. Aradží se hlásí k hnutí šíitského duchovního Muktady Sadra, jehož Mahdího milice hrají v Basře klíčovou roli.