Lékaři v nemocnici, kam byl převezen, už mohli konstatovat jen smrt. Cookův nástupce ve funkci šéfa britské diplomacie Jack Straw řekl, že je zprávou, kterou přinesla BBC, zdrcen. "Byli jsem přátelé skoro 30 let a naše přátelství přežilo i rozdílné postoje k Iráku. Byl to vynikající zákonodárce své generace a výborný ministr zahraničí. Jeho ztrátu hluboce lituji," řekl Straw. Oficiální prohlášení má později učinit místopředseda vlády John Prescott.

Cook byl odpůrcem války v Iráku a po volbách v roce 2001, v nichž zvítězili labouristé, se stal předsedou Dolní sněmovny. Ministrem zahraničí byl v letech 1997 až 2001. Na post předsedy dolní komory parlamentu rezignoval v roce 2003 na protest proti chystané válce v Iráku. Sklidil mimořádný ohlas za projev, jímž se s funkcí loučil. "Proč je tak naléhavé zahájit nyní vojenskou akci a odzbrojit vojenskou mašinérii, která je zde 20 let a již jsme sami pomáhali vytvořit?" řekl.

Cook rád jezdil na koni a na kole a byl také zaníceným turistou. Znám je sňatkem se svou bývalou sekretářkou Gaynor Reganovou, s níž se oženil jen měsíc po rozvodu s první ženou.