Zásah se uskutečnil na jihu Slovenska. Server Aktuality.sk, pro který zavražděný novinář psal, uvedl, že zásah proběhl ve městě Kolárovo v okresu Komárno na jihu Slovenska. Razii provedla Národní kriminální agentura (NAKA).

Šéfredaktor Aktualit.sk Peter Bárdy řekl: „Chci věřit, že mají opravdu vykonavatele vraždy a lidi, kteří za to ponesou odpovědnost.“

„Nyní probíhají domovní prohlídky a další procesní úkony,” oznámila policie na svém facebookovém profilu.

Policejní akce ve městě Kolárovo v okresu Komárno

Policejní akce ve městě Kolárovo v okresu Komárno

FOTO: TV Markíza

Podle Denníku N bylo zatčeno osm lidí. Má mezi nimi být vykonavatel vraždy i osoby, které mu na místě činu pomáhaly.

Server tvnoviny.sk napsal, že jeden ze zadržených má být Tomáš z Kolárova, který v minulosti pracoval jako policejní vyšetřovatel ve městě Komárno.

MIMORIADNA SPRÁVA: ZÁSAH PROTIZLOČINECKEJ JEDNOTKY Pred pár minútami protizločinecká jednotka NAKA zadržala osoby...

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Wednesday, September 26, 2018

„Vyšetřování bylo mimořádně intenzivní a je dobrou zprávou, že se podařilo identifikovat a zadržet osoby, které se pravděpodobně podílely na této úkladné vraždě na místě činu,“ citoval Denník N právního zástupce Kuciakovy rodiny Daniela Lipšice.

„Rozsah vyšetřování, i za účasti Europolu a jiných zahraničních složek, byl bezprecedentní,“ uvedl Lipšic na sociální síti.

Podle něj je to zatím jen první fáze vyšetřování. „Vyšetřování nebude ukončeno do té doby, dokud nebudou identifikováni, zadrženi a postaveni před soud objednavatelé tohoto ohavného činu. Ti, kteří pro zakrytí svých kriminálních aktivit neváhali brutálně zavraždit odvážného novináře a jeho snoubenku,“ napsal Lipšic.

Slovenská ministryně vnitra Denisa Saková uvedla, že vyšetřovatelé provedli 200 výslechů svědků a prověřili desítky znaleckých posudků.

Matka zavražděné Zlatica Kušnírová vyjádřila naději, že se policii podaří zadržet nejen vykonavatele, ale i objednavatele vraždy: „Děti nám to už nevrátí, ale přeji si, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost.“

VYŠETRENIE VRAŽDY JE JEDNOU Z PRIORÍT MOJEJ VLÁDY S potešením som prijal správu o tom, že polícia zatkla podozrivých z...

Posted by Peter Pellegrini on Wednesday, September 26, 2018

 

Slovenský premiér Peter Pellegrini na facebookovém profilu ke zprávě uvedl, že ji přijal s potěšením.

„Vyšetření a potrestání viníků této vraždy je jednou z priorit mé vlády a jsem velmi rád, že policejní orgány už reálně konají. Věřím, že se tento brutální čin podaří objasnit a odhalit jeho motiv jakož i objednavatele, aby přestal rozdělovat naši společnost,“ napsal.

Psal o napojení mafie na vládní kruhy

Investigativní novinář Kuciak a jeho snoubenka byli zavražděni 21. února 2018 ve svém domě ve vesnici Velká Mača. Na zločin se přišlo až o několik dnů později. Kušnírová byla zastřelena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Střelec použil pistoli ráže devět milimetrů.

Pietní místo připomínající zavražděného novináře Jána Kuciaka

Pietní místo připomínající zavražděného novináře Jána Kuciaka

FOTO: Radovan Stoklasa, Reuters

Kuciak psal o působení kalábrijské mafie na východním Slovensku a jejím napojení na nejvyšší vládní kruhy. Podle informací serveru hnonlie.sk byla jedním z možných motivů vraždy činnost drogové mafie, které se Kuciak věnoval ve svých článcích.

Vražda vyvolala masové protesty po celém Slovensku. Odstoupil ministr vnitra Robert Kaliňák i premiér Robert Fico (oba Směr-sociální demokracie), což znamenalo pád celé vlády. Nastoupila nová vláda premiéra Petra Pellegriniho (Směr-sociální demokracie).