„Vězte, že my všichni v Izraeli si vážíme vašeho postoje k judaismu," řekl Ejtan na videu, které adresoval AfD. „Jsem si jistý, že budete-li pracovat moudře, silně a - co je nejdůležitější - realisticky,... že se místo alternativy pro Německo můžete stát alternativou pro Evropu,“ dodal muž, jenž velel operačnímu týmu Mossadu, který unesl z Jižní Ameriky Adolfa Eichmanna, nacistu pověřeného takzvaným konečným řešením židovské otázky.

V dopise, který přiložil k videu, vyzval Ejtan členy AfD, aby ukončili "politiku otevřených dveří" a zastavili "další islamizaci" své země.

Vlna nevole v Izraeli

Video, které bývalý agent natočil jako zdravici na akci frakce AfD v německém parlamentu, která se věnovala boji proti antisemitismu, vyvolalo podle listu The Times of Israel v židovském státě vlnu nevole. Okamžitě jej odsoudil například izraelský velvyslanec v Berlíně Jeremy Issacharoff, který jej označil za "smutné a ostudné".

„Je těžké uvěřit tomu, že osoba, která lapila Eichmanna, je schopna vychvalovat německé pravičáky, kteří tak obdivují nacistickou minulost, a chce jim dopřát, aby se stali alternativou Evropy," napsal ambasador na Twitteru.

AfD v loňských německých parlamentních volbách získala 12,6 procenta hlasů a stala se třetí největší stranou v parlamentu. Pokud konzervativní unie CDU/CSU uzavře koaliční smlouvu se sociálními demokraty (SPD), bude protiimigrační a protiislámská strana stát v čele parlamentní opozice.

Kontroverzní vystoupení

Zástupci AfD v minulosti vyvolali svými výroky k německým dějinám nejednu kontroverzi. Durynský zemský poslanec Björn Höcke například loni kritizoval památník holokaustu v Berlíně. Němce označil za jediný národ na světě, který "umístil památník hanby do srdce hlavního města". Höcke požadoval rovněž změnu přístupu k německým dějinám o 180 stupňů.

Spolupředseda AfD Alexander Gauland, kterého Ejtan na videu přímo pozdravil, loni hovořil o tom, že Německo má právo být hrdé na to, co němečtí vojáci ve dvou světových válkách vykonali. Ve druhé světové válce se přitom řada z nich podílela na válečných zločinech i vyvražďování Židů.