Žaloba byla podána u federálního soudu v New Yorku a vyplývá z ní, že Weinsteinovo chování by mohlo být hodnoceno jako organizovaný zločin.

Šest žalujících hereček či modelek - Louisette Geissová, Katherine Kendallová, Zoe Brocková, Sarah Ann Masseová, Melissa Sagemillerová a Nannette Klattová - tvrdí, že o chování filmového producenta vědělo mnoho lidí.

V žalobě podle agentury AP stojí, že „koalice” firem a osob se stala součástí „Weinsteinova sexuálního podniku” a pomáhala mu rozsáhlé sexuální obtěžování a útoky tajit. „Weinsteinův sexuální podnik” prý měl mnoho účastníků a postupně se rozrůstal s tím, jak bylo stále obtížnější Weinsteinovo počínání tajit.

„Harvey Weinstein byl predátor. Bob (Weinsteinův bratr) to věděl, jeho správní rada to věděla, advokáti to věděli, soukromí detektivové to věděli, Hollywood to věděl,” uvedly ženy ve středečním prohlášení, citovaném agenturou AFP.

Z žaloby podle AP vyplývá, že herečky a další ženy ve filmovém průmyslu byly lákány na filmové události, do hotelových pokojů nebo Weinsteinova domu a na další setkání nebo pohovory pod záminkou, že je třeba projednat nový projekt. Magnát jim hrozil koncem kariéry, pokud se mu nepodvolí.

Celosvětová kampaň

Nejméně 75 žen v médiích v poslední době producenta obvinilo ze sexuálních útoků, obtěžování a nevhodného chování. V reakci na to se po celém světě rozpoutala kampaň proti sexuálnímu obtěžování #MeToo, díky níž padlo podezření ze sexuálního zneužívání či obtěžování na řadu vlivných mužů, včetně politiků nebo herců. S obtěžováním se začaly svěřovat i Češky. Časopis Time ve středu prohlásil za osobnosti roku všechny, kteří „prolomili mlčení” a připojili se ke kampani proti sexuálnímu obtěžování #MeToo. [celá zpráva]

Jako jedna z prvních Weinsteinových obětí se přihlásila Ashley Juddová. Z nevhodného chování obvinily producenta rovněž Gwyneth Paltrowová nebo Angelina Jolie.