Na záběrech z bezpečnostních kamer je podle Guardianu člověk, který do vagónu metra vnáší bílý kýbl v igelitové tašce ze supermarketu. Podle dostupných informací měl samotný vlak metra nainstalovány bezpečnostní kamery. Stejně tak je řada kamer podél trasy vlaku.

Stanice metra Parsons Green, kde došlo k explozi, byla v sobotu ráno znovu otevřena.

Britská policie navíc v pátek potvrdila, že šlo o terorismus a údajně zná totožnost útočníka, který prchá. [celá zpráva]

Podle stanice BBC měla podomácku vyrobená bomba v metru časovač, ale nevybuchla tak, jak útočník zamýšlel. Při explozi utrpělo zranění 29 lidí, ale žádná z nich nejsou život ohrožující.

Taška s hořícím bílým kbelíkem ve vagónu londýnského metra ve stanici Parsons Green

Taška s hořícím bílým kbelíkem ve vagónu londýnského metra ve stanici Parsons Green

FOTO: Sylvain Pennec, Reuters

Vzhledem k tomu, že bomba byla odpálena na dálku, se policie domnívá, že nemělo jít o sebevražedný atentát. Pachatel podle ní opustil soupravu metra ještě před výbuchem.

Britská premiérka Theresa Mayová v pátek oznámila, že vláda rozhodla o zvýšení stupně hrozby na nejvyšší. Doplnila, že k ochraně vybraných, veřejnosti nedostupných míst bude povolána armáda a policie posílí ozbrojené hlídky na veřejných místech včetně veřejné dopravy. [celá zpráva]

Policejní komisař Mark Rowley uvedl, že díky zapojení armády do ochrany ulic se podaří uvolnit ruce zhruba tisícovce policistů. Ti se připojí ke kolegům, kteří pátrají po pachateli útoku.

K útoku se přihlásil Islámský stát. Islamističtí extremisté tak učinili prostřednictvím své agentury Amak, informovala televize SkyNews. [celá zpráva]

Komisař Rowley uvedl, že zatím není jasné, zda za útokem skutečně stojí Islámský stát. Tato teroristická organizace se totiž hlásí prakticky ke každému útoku islámských radikálů na Západě.