„Ještě jednou se omlouvám národu za svou neupřímnost,” řekla Pak Kun-hje. „Navrhuji parlamentu, aby rozhodl o mé budoucnosti, včetně zkrácení mého funkčního období,” uvedla v televizním vystoupení.

Připomněla, že podle zákona by hlasování zákonodárného sboru o sesazení šéfky státu měl ještě schválit ústavní soud, nicméně dala najevo, že pokud se poslanci postaví proti ní, nebude čekat na verdikt soudců a opustí nejvyšší úřad dobrovolně.

„Pak udělala všechno a odpověděla na hlas lidu volající po jejím odchodu,” uvedl podle agentury Jonhap předseda parlamentního klubu její strany Senuri Čhung Čin-suk. Vyzval opozici, aby zvážila, zda je nutné skutečně prezidentku odvolat.

Podle organizátorů protestních akcí o víkendu demonstrovalo v Soulu 1,3 miliónu lidí a dalších 500 000 demonstrantů vyšlo do ulic v dalších jihokorejských městech. Policejní odhad počtu účastníků shromáždění proti prezidentce je tradičně menší: zhruba 260 000 lidí.

Opozice chystá impeachment

Hlavní opoziční Demokratická strana ale nabídku k demisi odmítla jako trik, jímž se chce vyhnout procesu impeachmentu. „Řeč postrádala sebereflexi a kajícnost,” mluvčí strany Jun Kwan-suk a dodal, že strana bude pokračovat v iniciaci procesu odvolání. „Lid požaduje okamžitou rezignaci,” prohlásil mluvčí.

Pro uskutečnění impeachmentu ale opozice potřebuje podporu nejméně 28 členů prezidentčiny strany Senuri.

Už měsíc se v ulicích velkých jihokorejských měst scházejí statisíce lidí, kteří požadují rezignaci Pak Kun-hje kvůli korupčnímu skandálu, který otřásl její vládou. Prezidentka se v předchozích dnech už dvakrát omluvila ve státní televizi, odstoupit nicméně odmítala. Kromě korupčních obvinění je i terčem nespokojenosti kvůli ekonomické situaci v zemi.

Jihokorejci požadují v Soulu demisi prezidentky Pak Kun-hje

Jihokorejci požadují v Soulu demisi prezidentky Pak Kun-hje (archivní snímek)

FOTO: Reuters

Skandál se točí kolem důvěrnice prezidentky Čche Son-sil, jež čelí podezření, že zneužívala vztahu s Pak Kun-hje k získání peněz od velkých firem pro vlastní nadace. Před necelým týdnem jihokorejské státní zastupitelství Čche Son-sil obvinilo a oznámilo, že existuje podezření, že prezidentka je spolupachatelkou. Prokuratura začala v této souvislosti chystat prezidentčin výslech.

Podpora jihokorejské hlavy státu u veřejnosti se propadla na pět procent a drží se tam po poslední tři listopadové týdny. Nejhůře si stojí u mladých lidí mezi 19 a 29 roky, v této skupině podporují Pak Kun-hje dvě procenta Korejců.[celá zpráva]