Jamaguči byl v Hirošimě na služební cestě, když americký bombardér B-29 svrhl na město atomovou bombu. Popraskaly mu ušní bubínky a měl vážné popáleniny na horní polovině těla. Přesto se po noci strávené v Hirošimě vrátil do domovského Nagasaki. O dva dny později, zrovna když v kanceláři nadřízenému útok líčil, „náhle místnost pohltilo to samé bílé světlo“, řekl listu The Independent.

O šest dní později vyhlásil japonský císař kapitulaci. Jamaguči se zotavil a nejprve pracoval pro americkou okupační správu, než se stal učitelem. Nakonec se vrátil do firmy Mitsubishi.

"Pokud je nám známo, je jediným, kdo byl oficiálně uznán za přeživšího útoku v Hirošimě i Nagasaki. Je to smolný případ. Je ale možné, že je víc takových lidí,“ citovala loni agentura AP představitele Nagasaki Tošira Mijamata.

Jamaguči byl jedním z 260 000 lidí, kteří atomové útoky přežili. Většina z nich trpěla chorobami spojenými s vystavením radiaci. Podle japonských médií podlehl Jamaguči rakovině žaludku.

Japonsko je jedinou zemí, vůči níž byl veden jaderný útok. V Hirošimě zemřelo až 140 000 obyvatel, v Nagasaki dalších 70 000 lidí. Jamaguči doufal ve svět bez jaderných zbraní. O svých zážitcích mluvil i v OSN. Psal také knihy a skládal písně.