V kontrastu s radostnou atmosférou v Izraeli mnozí obyvatelé palestinských území vyvěsili černé prapory u příležitosti dne, který označují slovem nakba (katastrofa), který vedl k vyhnání statisíců Palestinců z území, na nichž židovský stát vznikal.

Stát Izrael vyhlásil v roce 1948 jeho první předseda vlády David ben Gurion. Za šest desítek následujících let ale židovský stát nepoznal život v míru a dodnes zůstává obklopen zeměmi, národy a organizacemi, jež se odmítají smířit s jeho existencí. I nynější oslavy se odehrávají v atmosféře nejistoty ohledně budoucnosti a v pochybnostech stran vyhlídek na mír s Palestinci.

Jubileum si Izraelci připomněli v noci ohňostroji a světelnými a laserovými představeními. Dnes vyrazili tradičně na plesy, divadelní představení, koncerty a pikniky na plážích a v parcích.

Nad deseti městy se konaly letecké přehlídky, v Haifě koncertovaly vojenské kapely a v přístavech jsou k vidění vojenská plavidla. Jeden z účastníků letecké akrobatické show v Tel Avivu ale minul cíl a dopadl na diváky na pláži. Podle izraelských médií bylo zraněno deset lidí, včetně parašutisty. Všichni zranění jsou Izraelci, tři byli zraněni vážně.

Kvůli obavám z palestinských atentátů uzavřela armáda už v pondělí západní břeh Jordánu a dnes rozmístila kontroly na příjezdových silnicích do větších měst a tisíce policistů a vojáků na dalších místech po celé zemi.