"Naprostá většina je pro mírové řešení a pokud by si situace vynutila vojenské řešení, pak pouze s jasným mandátem Rady bezpečnosti OSN," řekl Kavan. Tento názor podle něho zcela převažuje, "i když jsou si členské země vědomy, že Saddám Husajn je typem politika, jemuž nelze věřit, jelikož ignoroval všechny předchozí rezoluce RB".

Inspektoři musí nejdřív dokončit svou práci

"Nevzpomínám si na žádný projev, s výjimkou iráckého ministra zahraničí, který by se zastával badgádského režimu," uvedl Kavan. Připomněl nicméně, že i země velmi kritické vůči Saddámovi jsou pro to, "aby zbrojní inspektoři OSN měli čas, prostředky a prostor, aby dokončili svoji práci. Mají plnou podporu Valného shromáždění," řekl.

Situace v Iráku je pořád stejná

Podle Kavana země OSN nevidí v případě Iráku rozdíl mezi situací například před šesti měsíci a nyní, a proto nechtějí uspěchané rozhodnutí. "Pokud však inspektoři získají důkazy o tom, že na území Iráku jsou ukryty zbraně hromadného ničení, důkazy předají RB a ta legalizuje vojenskou akci, očekávám, že většina zemí ve Valném shromáždění ji podpoří". Tento souhlas by právně závaznému rozhodnutí dodalo demokratické legitimity, míní Kavan.