Loď šla ke dnu u tuniského pobřeží. Záchranáři vylovili 20 mrtvých těl, zbylí pasažéři jsou pohřešováni. 

Potápějící se vrak objevila rybářská loď v pátek a zavolala o pomoc. Do záchrany se zapojila tuniská pobřežní hlídka, námořnictvo, čtyři civilní lodě nacházející se poblíž a dvě lodě z vrtných plošin.

Mezi cestujícími byly i těhotné ženy

Ti, kterým se podařilo přežít, vypověděli, že museli plavat pět hodin na hladině Středozemního moře, než je vylovily hlídkové čluny. Podle jejich prohlášení byli na palubě uprchlíci z Mali, Ghany, Somálska, Egypta, Maroka i samotného Tuniska. Mezi uprchlíky byly i ženy, některé těhotné.

Do Itálie připlouvají tisíce uprchlíků

Potopení lodi u tuniského pobřeží je už druhé námořní neštěstí, k němuž ve Středozemním moři za poslední týden došlo - minulý víkend se u italského pobřeží utopilo nejméně šest ilegálních imigrantů.

Nelegální imigrace do Itálie poslední dobou nabrala na síle. Za uplynulý týden připlulo k jejímu jižnímu pobřeží více než 1000 lidí a téměř 3000 od začátku června. Většina uprchlíků pochází ze zemí severní a střední Afriky.

Itálie se snaží najít řešení situace. Liga severu dokonce navrhla pořízení děl, jimiž mají být připlouvající lodi s uprchlíky odstřelovány.

Loď vyplula zřejmě z Libye

Oficiální zdroje nepotvrdily, odkud pocházela potopená loď, ale diplomaté, kteří si nepřáli být jmenováni, uvedli, že byla s největší pravděpodobností libyjská. Zachránění uprchlíci potvrdili, že vyplouvali v pátek v šest hodin ráno z libyjské pláže, kde každý za přepravu do Itálie zaplatil 500 až 800 dolarů.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí varoval evropské představitele, že africké státy nezastaví nelegální imigraci, dokud Afrika a země EU neposílí spolupráci s cílem zvýšit investice a počet pracovních příležitostí a zmírnit tak chudobu na africkém kontinentu.