Hlavní obsah
Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Trump zaostává za Bidenem o devět procentních bodů

Americký prezident Donald Trump zaostává za svým demokratickým vyzyvatelem do listopadových voleb Joem Bidenem v celoamerickém měřítku o devět procentních bodů. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na ve středu zveřejněný průzkum společnosti Ipsos mezi lidmi, kteří se chystají k volbám.

Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Reklama

Trump zaostává za Bidenem o devět procentních bodů

Podle průzkumu provedeného mezi 11. a 15. zářím se Bidena chystá podpořit 50 procent dotazovaných, zatímco u Trumpa je to jen 41 procent. Tři procenta oslovených budou volit kandidáta jiné strany a zbytek jich zatím nemá jasno. Do voleb nyní zbývá 47 dní.

Šetření naznačuje, že většina amerických voličů je o své volbě silně přesvědčena a pravděpodobně svou preferenci do voleb nezmění. Devět z deseti podporovatelů Bidena a osm z deseti voličů Trumpa uvedlo, že mají „naprosto jasno”, zbytek jich vyjádřil ještě určitou nerozhodnost.

Biden má podle průzkumu větší šanci na zisk většího množství celkového počtu hlasů, v americkém volebním systému jsou však pro výsledek voleb zásadní bitvy na úrovni jednotlivých států. Trump v roce 2016 získal křeslo v Bílém domě navzdory tomu, že pro něj hlasovalo o téměř tři miliony méně lidí, než pro jeho tehdejší soupeřku Hillary Clintonovou.

Na devět procent voličů však stále nemá jasno, nebo zatím nechce podpořit ani jednoho z kandidátů dvou hlavních stran. Jejich rozhodnutí v příštích týdnech by přitom mohlo být podle Reuters pro výsledek voleb zásadní.

Sázka na boj s kriminalitou zatím Trumpovi nepomohla

Trump se v posledních měsících postavil do role ochránce amerického způsobu života na předměstích. Snaží se nalákat tamní voliče tvrdým postojem vůči kriminalitě a občanským nepokojům, které v nedávné době vypukly v řadě amerických měst v souvislosti s rozsáhlými protesty proti rasismu a policejní brutalitě. Podle průzkumu však mezi bělochy žijícími na předměstích považuje za nejdůležitější tvrdý postoj ke kriminalitě jen 11 procent oslovených, což je o dvě procenta méně než před týdnem a o čtyři procenta méně než před dvěma týdny.

Pro tuto skupinu voličů je mnohem důležitější pandemie covidu-19, která dopadla na Spojené státy výjimečně tvrdě. V USA již v souvislosti s touto nemocí způsobovanou koronavirem zemřelo přes 195 000 lidí, což je nejvíce na světě.

Běloši žijící na předměstí uvedli ve 27 procentech, že je pro ně nejzásadnější plán boje s pandemií, pro čtvrtinu z nich je pak rozhodující obnova důvěry v americkou vládu. Dalších 19 procent jich svou volbu zakládá především na tom, jak si podle nich jejich kandidát povede při obnově americké ekonomiky a vytváření pracovních míst.

Lidé věří v Trumpovy schopnosti pomoci ekonomice

V tomto posledním ohledu má Trump nadále nad Bidenem převahu. Současný prezident by si s ekonomickými problémy poradil lépe podle 45 procent Američanů, o Bidenovi se to domnívá jen 36 procent z nich. Trumpova kampaň se nyní snaží tento náskok vytěžit a v příštích dnech proto spustí sérii televizních reklam za 10 milionů dolarů (225,6 milionu korun), jež budou orientovány na ekonomiku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků