Hlavní obsah

V Ústeckém kraji se vítězné ANO dohodlo s ODS a Spojenci

Povolební spolupráci v Ústeckém kraji dohodlo vítězné hnutí ANO s druhou ODS a Spojenci pro kraj. V 55členném zastupitelstvu budou mít většinu 29 hlasů. Hejtmanem by měl být lídr vítězného ANO Jan Schiller. Původně byla ve hře koalice ANO, ODS a STAN, z té ale sešlo.

Reklama

V Ústeckém kraji se vítězné ANO dohodlo s ODS a Spojenci

Strany podepsaly ve středu memorandum o spolupráci. „Dohodli jsme v memorandu rozložení rady a osobu hejtmana, tím budu já,“ řekl novinářům Schiller. V jedenáctičlenné radě bude mít ANO pět členů, čtyři bude mít ODS Spojenci pro kraj pak dva. V radě budou dva náměstci, jeden bude neuvolněný.

„Tím neuvolněným budu já,“ doplnil lídr ODS a starosta Kadaně Jiří Kulhánek.
Hned po volbách spolu jednalo ANO s ODS a s hnutím STAN, které skončilo na třetím místě. Podle tehdejšího prohlášení politiků nic této spolupráci nebránilo, na úterní schůzku všech tří subjektů už ale nedošlo. Strany si hned slíbily, že nebudou s nikým jiným vyjednávat, ale hnutí STAN se sešlo hned druhý den s Piráty.

Jan Schiller na tiskové konferenci hnutí ANO po krajských volbách 3. října 2020 na náměstí v Litoměřicích.

Foto: Vojtěch Hájek, ČTK

„Pro nás to byl signál, že jsou to nedůvěryhodní partneři, proto jsme se rozhodli, že budeme vyjednávat dál,“ řekl Schiller. Vítězné ANO tak začalo jednat se Spojenci pro kraj.

O konkrétním složení rady budou strany ještě jednat. Chtějí také nyní definovat priority svého vládnutí, koaliční smlouva by mohla být podepsána koncem příštího týdne. Kontrolní a finanční výbor jsou strany připravené nabídnout opozici. Jednou z priorit nové koalice má být mimo jiné příprava na konec těžby uhlí v kraji.

Uskupení Spojenci pro kraj tvoří hnutí a strany JsmePRO, LES, SNKED, Zelení a TOP09. Jejich lídrem je středoškolský učitel z Teplic Jiří Řehák. „Přinášíme čtyři mandáty a našli jsme shodné programové priority,“ řekl Řehák.

Jan Schiller je od roku 2017 poslancem za ANO, je také zastupitelem Mostu.
ANO získalo v krajském zastupitelstvu 17 mandátů, ODS 8 a STAN 7. Piráti pak 6, SPD 5, Spojenci pro kraj, Lepší sever a komunisté mají po čtyřech zastupitelích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků