Hlavní obsah

V Pardubicích chtějí postavit centrum materiálového výzkumu

Novinky, Scio
PARDUBICE

Univerzita Pardubice připravila projekt Mezinárodního centra materiálového výzkumu, jehož sídlem by mělo být právě město na východě Čech. Projekt připravila univerzita společně s Pardubickým krajem a Statutárním městem Pardubice. Materiálové centrum by se mohlo stát jedním ze tří až čtyř evropských center excelence, jejichž vybudování bude podpořeno miliardami korun z Evropské unie.

Článek

Centrum má ambici zaměřit se na materiálový výzkum, který by pokrýval především oblast optiky optiky, optoelektroniky, nanomateriálů a nanotechnologií.

Z konkrétních výstupů projektu zmiňují jeho autoři víceúrovňové a velkokapacitní paměti, zápisy informací, počítače na dlani, plně optické počítače, zařízení pro noční vidění, detektory, nové materiály pro baterie, fotoaktivní a samočisticí povrchy skel, vyšší pevnost materiálů, rozklad bojových a škodlivých látek, rozklad vody nebo skladování vodíku.

„Naše univerzita se dlouhodobě snaží o špičkovou spolupráci s vědeckými centry v České republice i v zahraničí. Výsledkem této spolupráce je naše rozhodnutí předložit projekt evropského centra excelence a požádat o evropské dotace pro jeho vznik a vybavení. Dle aktuálních informací z Bruselu bude na území naší republiky podpořen vznik tří až čtyř center. Mezinárodní centrum materiálového výzkumu Pardubice chce být jedním z nich," uvedl rektor Univerzity Pardubice Jiří Málek.

"Vzhledem k tomu, že rozpočet projektu a dotační titul počítá s finančními prostředky v řádu miliard korun pro každý projekt, snažíme se aktivně a kvalitně celý projekt připravit společně s našimi partnery z Akademie věd a dalších univerzit. Velmi mne také těší podpora představitelů Pardubického kraje a města Pardubic,“ dodal rektor univerzity.

Evropská centra excelence

Evropská centra excelence jsou unikátními badatelskými pracovišti vytvářejícími jedinečné vědeckovýzkumné infrastruktury v základním výzkumu, s mezinárodním renomé a s potenciálními předpoklady přenosu špičkového výzkumu do praxe a vzdělávacího procesu. Jejich cílem je přispět k mezinárodní konkurenceschopnosti Evropské unie, resp. České republiky.

Rozsáhlost projektu dokládá dlouhý seznam partnerů pardubické vysoké školy. Těmi by se případně stala Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, Fakulta chemicko-technologická VŠCHT v Praze, oět Ústavů Akademie věd ČR a dva ústavy Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Praze.

Související témata:

Výběr článků

Načítám