Hlavní obsah

O desítce nejlepších světových univerzit podle žebříčku THES britského deníku The Times jsme na Novinkách již v říjnu psali. Tentokrát přinášíme přehled nejlépe hodnocených vysokých škol v pěti kategoriích podle studijního zaměření.

Techniku i přírodní vědy učí nejlépe v Massachusetts

V souhrnném hodnocení nejlépe obstál americký Harvard - univerzita, která zvítězila rovněž i v žebříčku ARWU sestavovaném odborníky z Shanghai Jiao Tong University. Součástí žebříčku deníku The Times je však i hodnocení vysokých škol v celkem pěti různých studijních oblastech (Technologické zaměření, Vědy o živé přírodě a biomedicína, Přírodní vědy, Společenské vědy, Umění a humanitní vědy).

Univerzita Karlova se ve dvou kategoriích dostala mezi nejlepších dvě stě univerzit, ve třech kategoriích obsadila pozici ve třetí stovce žebříčku. V přírodních vědách nechybělo mnoho, aby se nejstarší tuzemská univerzita dostala do stovky nejlepších vysokých škol na světě. Skončila na 116. místě.

Mezi školami s technologickým zaměřením uspělo i ČVUT

Mezi vysokými školami s technologickým zaměřením byla Univerzita Karlova překonána další pražskou vysokou školou - Českým vysokým učením technickým.

„Výsledky letošního mezinárodního hodnocení pro The Times Higher Education Supplement považujeme za ocenění výborné práce všech pracovníků a studentů ČVUT. Potvrzuje se, že univerzita se může v globální konkurenci srovnávat s kvalitními univerzitami v Evropě i USA. Přesto zatím nemůžeme být plně spokojeni, domníváme se, že místo ČVUT pro nejbližší roky by mělo být někde ve třetí stovce nejlepších univerzit na světě,“ zhodnotil prorektor ČVUT Jaroslav Kuba. V celkovém hodnocení za všechny obory bez rozdílu obsadila škola 401. až 500. místo.

Mezi školami s technologickým zaměřením a v kategoriích "Vědy o živé přírodě a medicína" i "Přírodní vědy" zvítězil Massachusettský technologický institut. Naopak společenským vědám, umění a humanitním vědám dominoval Harvard.

Oxford ani Cambridge na americké školy nestačí

Přestože massachusettská univerzita známá taktéž pod zkratkou MIT ovládla nejvíce kategorií, v souhrnném hodnocení žebříčku The Times obsadila až deváté místo.

Klasifikacím vévodily americké vysoké školy, pouze dvakrát se mezi trojici nejlepších podařilo proniknout i Britům. Cambridge získal bronz v kategorii "Přírodní vědy". Stejného umístění dosáhl mezi školami se zaměřením na umění a humanitní vědy Oxford.

The Times Higher Education – QS World University Ranking 2008
Nejlepší vysoké školy podle jednotlivých kategorií:

Technologické zaměření (Technology)
1. MASSACHUSETTS Institute of Technology (USA)
2. University of California, BERKELEY (USA)
3. STANFORD University (USA)
...
228. České vysoké učení technické
288. Univerzita Karlova
Vědy o živé přírodě a biomedicína (Life Sciences and Biomedicine)
1. MASSACHUSETTS Institute of Technology (USA)
2. University of California, BERKELEY (USA)
3. STANFORD University (USA)
...
266. Univerzita Karlova
Přírodní vědy (Natural Sciences)
1. MASSACHUSETTS Institute of Technology (USA)
2. University of California, BERKELEY (USA)
3. University of CAMBRIDGE (Velká Británie)
...
116. Univerzita Karlova
Společenské vědy (Social Sciences)
1. HARVARD University (USA)
2. University of California, BERKELEY (USA)
3. STANFORD University (USA)
...
253. Univerzita Karlova
Umění a humanitní vědy (Art and Humanities)
1. HARVARD University (USA)
2. University of California, BERKELEY (USA)
3. University of OXFORD (Velká Británie)
...
149. Univerzita Karlova

Zdroj: www.topuniversities.com

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků