Hlavní obsah

Studium v Ostravě - kde se bavit, najíst a ubytovat

Jak jsme se přesvědčili minule, nabídkou studijních oborů patří Ostrava mezi největší studentská města v České republice. Tentokrát si povíme, jaké možnosti nabízí město studentům v oblasti ubytování, stravování nebo zábavy.

Studium v Ostravě - kde se bavit, najíst a ubytovat

V Ostravě vyhledává zmiňované služby více než třicet tisíc vysokoškolských studentů. Místní univerzity i město se snaží, aby o ně bylo postaráno co nejlépe.

Bydlení

Vysoká škola báňská provozuje komplex kolejí v Porubě, stojí tu celkem pět budov. Každoročně se zde ubytuje asi sedmdesát procent ze studentů, kteří žádají o místo na koleji. Pokoje jsou dvoulůžkové nebo třílůžkové a existuje zde i partnerské ubytování. Za pokoj s internetem si musíte připlatit. Ceník kolejného VŠB-TU.

Studenti Ostravské univerzity mají k dispozici jednolůžkové až čtyřlůžkové pokoje na koleji Jana Opletala Hladnov. Na čtyřlůžkovém pokoji zde můžete bydlet za 1 410 korun za měsíc. Za jednolůžkový už ale zaplatíte 1 890 korun. Soukromá Vysoká škola podnikatelská také využívá tento komplex i menzu v jeho areálu. Byt 2+1 se ve srovnatelných lokalitách dá pronajmout už za 7 000 až 8 000 korun.

Stravování

Menzy provozuje většinou VŠB-TU u kolejí nebo poblíž budov školy. OU provozuje menzu v areálu kolejí Hladnov. Denně připravuje pět teplých jídel, včetně vegetariánského. Doplňkový prodej stravy a občerstvení zajišťuje také osm bufetů a tři restaurace. Najíst se můžete zhruba od osmnácti do padesáti korun, záleží na druhu jídla. Studenti ubytovaní v Porubě rádi chodí do místní pizzerie, nabízí roznos objednávek až do pokojů. Také se můžete vydat do některé z ostravských restaurací, ani tady není pro studenta draho.

MHD

V Ostravě jsou celkem čtyři tarifní zóny. Cena MHD se odvíjí od toho, přes kolik zón se projíždí. Na jízdenky s kratší dobou platnosti se nevztahuje studentská sleva, takže pokud nepatříte mezi nadšené turisty, vyplatí se zakoupit dlouhodobou. Můžete si pořídit měsíční, čtvrtletní nebo půlroční (vždy od září do ledna a od února do června). Ceny dlouhodobých jízdenek pro studenty od 15 do 26 let.

Studentské organizace a akce

Také v Ostravě studenti zakládají organizace nejrůznějšího zaměření. Mezi nejznámější se řadí Lípa Slezská – studentský soubor netradičního divadla nebo Stavovská unie studentů. Na Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské je také jedna z českých poboček mezinárodní studentské organizace AISEC, zprostředkující zahraniční výměnné stáže. Najdete zde i lokální centrum IAESTE Česká republika, české pobočky mezinárodní organizace pro výměnu studentů za účelem získání technické praxe. Studentských akcí se v Ostravě pořádá také mnoho, největší je samozřejmě Majáles. Na tom loňském si studenti mohli užít třeba Tam Tam orchestra, Děda Mládek Illegal Band nebo Michala Hrůzu.

„Měla jsem příležitost pracovat pro studentskou organizaci IAESTE, kam se může dostat každý, kdo chce. Je to dobrá příležitost k poznávání nových lidí z úplně jiných zemí, kteří přijeli do Česka na pár měsíců, rok či déle na praxi,“ pochvaluje si Kateřina Sobková. Jan Kotala si myslí, že se studenti v Ostravě seznamují bez větších problémů jako kdekoli jinde:

„První kontakty se určitě navazují prostřednictvím výuky. Tato přátelství jsou poté dále rozvíjena přes známou ulici Stodolní a jiné studentské hospody.“

Jak si přivydělat

Ostrava nabízí velké množství pracovních příležitostí i pro studenty. V poměru k velkému množství obyvatel není počet studentů nijak extrémní. Najít práci v některém z nákupních center nebo multikin není žádný problém. Stejný názor má i Kateřina Sobková:

„V Ostravě není moc složité najít nějakou brigádu, protože pracovních agentur je v Ostravě v dnešní době dost. Sama přes jednu dělám. Stačí se zajít zaregistrovat a poptat se, co je k mání.“

O vývoji Ostravy od „špinavé“ k moderní už byla řeč. Stejně rychle se dnes rozvíjí i zdejší univerzity. Na mladé Ostravské univerzitě se každý rok otevírá řada nových oborů. I proto může být právě Ostrava dobrá volba, protože na nové obory se tradičně hlásí méně lidí a je tak větší šance na přijetí.

Převzato z portálu Studentské městečko

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků