Hlavní obsah

Soutěž učí děti chránit své soukromí

Úřad pro ochranu osobních údajů připravil pro děti a mládež do 18 let již třetí ročník soutěže, jejímž cílem je posílit povědomí o důležitosti opatrného nakládání s vlastním soukromím. Výtvarná, fotografická a literární soutěž nese název "Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!"

Soutěž učí děti chránit své soukromí

Děti a dospívající ve věku do 18 let mají za úkol nakreslit svou představu soukromí, nebo poslat na toto téma literární text či fotografii. Taktéž mohou do soutěže zasáhnout prostřednictvím komentářů k textům z knih, které se dotýkají tématu soukromí.

Soutěž, kterou vyhlásil Úřad pro ochranu osobních údajů ve spolupráci se Sdružením SOS dětských vesniček u příležitosti Dne ochrany osobních údajů 28. ledna 2009, proběhne ve dvou věkových kategoriích: děti do 12 let a děti od 13 do 18 let. Více informací o soutěži poskytují webové stránky ÚOOÚ.

Úřad se na účastníky obrací s několika otázkami: Co chápete pod pojmem soukromí? Je pro vás důležité – proč ano, proč ne? Měli bychom si soukromí vážit? V čem se o ně obáváte? Jaké máte zkušenosti s jeho respektováním? Jaké vidíte problémy s jeho dodržováním ve vztahu k vám i k druhým? Co by se podle vás mělo zlepšit v jeho zabezpečení?

Soukromí je ohroženo lehkovážným chováním na internetu

Ochrana soukromí dětí a mladých lidí je velmi závažnou problematikou zejména v souvislosti s rozšiřujícím se počtem uživatelů internetu v nejnižších věkových kategoriích. Na nebezpečí číhající na internetu se snaží děti upozornit například dlouhodobě běžící projekt Bezpečný internet od společnosti Microsoft a Nadace Naše dítě.

Na problematiku nebezpečného nákládání s osobními údaji u mladých lidí v sociálních sítích typu Facebook upozornil u příležitosti již zmiňovaného Dne ochrany osobních údajů i komisař Evropské unie Jacques Barrot. Evropský komisař pro spravedlnost, svobodu a bezpečnost upozornil na skutečnost, že mnoho příznivců fenoménu sociálních sítí ohrožuje své soukromí lehkovážným nakládáním s osobními údaji, které mnohdy nevědomě poskytují prakticky všem ostatním uživatelům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků