Hlavní obsah

Budoucím studentům vysokých škol a výchovným poradcům se otevírá nová šance pro hledání budoucího studia. Na konci října byl zahájen provoz webového systému www.navigatorka.cz. Ten obsahuje komplexní informace o oborech a fakultách vysokých škol a slouží uchazečům o vysokoškolské vzdělání v orientaci ve stále se rozšiřující nabídce studia.

S výběrem VŠ pomůže studentům i výchovným poradcům Navigátorka

Kde všude se dá studovat můj vybraný obor? Jakou si vybrat vysokou školu? Jaké obory ke studiu vysoké školy nabízejí? Co všechno mohu studovat v mém městě? Která fakulta z těch, mezi kterými se rozhoduji, je pro mě ta nejlepší? Tyto a ještě mnoho dalších otázek řeší většina maturantů, kteří se hlásí na vysokou školu, a s nimi jejich výchovní poradci. V současné době zde přitom není žádný informační zdroj, který by maturantům na tyto otázky dokázal odpovědět, jasně, srozumitelně, rychle a interaktivně. Zdá se, že systém Navigátorka.cz (www.navigatorka.cz) tento prostor naplní a studentům s výběrem vysoké školy kvalifikovaně poradí.

Co studovat?

Tato otázka bývá nejpalčivější pro absolventy gymnázií, kteří s všeobecně nabytým vzděláním mají největší možnosti výběru. Avšak ani pro absolventy například středních průmyslových nebo ekonomických škol nebývá lehké se zorientovat v pestré nabídce oborů technických vysokých škol.

Pro ty nejvíce nerozhodné studenty nabízí systém možnost interaktivního postupného průchodu sérií otázek, které mají mít za cíl identifikovat jejich zájmy a směřování. Na základě odpovědí se pak uchazeči zobrazí seznam doporučených oborů i fakult, na kterých se tyto obory dají studovat.

Další možností pro uchazeče, kteří přibližně vědí, jakým směrem se chtějí vydat, jsou tzv. „klíčová slova“. Všechny obory jsou rozděleny do deseti základních oblastí

• právnické
• ekonomické
• technické
• filozofické a sociální
• umělecké
• zemědělské
• technické
• přírodovědné
• pedagogické
• lékařské

Každá z těchto oblastí ještě obsahuje klíčová slova, která popisují, co vše se dá v rámci dané oblasti studovat. Pokud tedy má uchazeč zájem o studium nějakého ekonomického oboru, rozbalí se mu seznam klíčových slov, ze kterého ho zaujme například klíčové slovo „marketing“. Přidá si jej do seznamu, klikne na „vyhledat“ a výstupem je seznam všech oborů, které mají přiřazeno toto klíčové slovo.

Dalšími dvěma možnostmi jsou klasické fulltextové vyhledávání a využití seznamu fakult s možností filtrovat například pouze fakulty přírodovědného směru v Praze a v Brně apod. Samozřejmostí je možnost procházení seznamu jednotlivých fakult a zobrazování všech otevřených studijních programů a oborů. K fakultám jsou připojeny základní kontaktní informace a také informace o přijímacím řízení a dnech otevřených dveří, k oborům pak jejich popisy a profily absolventů.

Kde chce uchazeč studovat?

V mnoha případech je rovněž velmi těžké rozhodování jakou fakultu z několika vybraných si zvolit. Jistě není možné poskytnout odpověď ve stylu „Brno je nejlepší“, jak se o to snaží stále více populární žebříčky v denním tisku. Je nezbytné si uvědomit, že pro každého jednotlivého uchazeče jsou důležité jiné faktory.

Tvůrci Navigátorky toto vzali v potaz, a nenabízejí tak univerzální žebříček fakult, ale poskytují uchazečům hodnocení v 11 základních oblastech, jako jsou „prestiž a náročnost“, „kvalita vědecké práce“, „kvalita a styl výuky“, „kvalita kolejí a menz“, „životní náklady“, „doporučení stávajících studentů“, „kvalita výuky cizích jazyků“ atd.

Smyslem bylo nastavit kritéria tak, aby byla pestrá a pro každého uchazeče nějak důležitá. Pro někoho je důležitější, zda fakulta dělá dobrý výzkum a zapojuje do něj studenty, pro jiného je důležitá minimalizace studijních nákladů a dostupnost kolejí. Tvůrci Navigátorky předkládají detailní hodnocení fakult ve výše zmíněných oblastech a nechávají na uchazeči, ať si sám zhodnotí, které kritérium pro něj bude to rozhodující.

Doplňkové funkce Navigátorky

Kromě zodpovězení výše uvedených otázek bude systém Navigátorka.cz nabízet i další doplňkové služby. Zapomnětliví uchazeči jistě ocení kalendář, který za ně hlídá dny otevřených dveří, termíny přihlášek a přijímacích zkoušek a v určeném předstihu zasílá upozorňovací e-maily. Pomoc také bude znamenat možnost vyplnění přihlášky na VŠ, její následná automatická kontrola a vygenerování pdf souboru, který bude stačit pouze vytisknout, podepsat a poslat.

Kolik Navigátorka stojí?

Systém Navigátorka.cz je placenou službou. Jeho základní funkce jsou k dispozici zdarma, většina pokročilejších funkcí však je placená. Cena nejpoužívanějšího přístupu je 360 Kč. Taková cena se uchazečům vrátí například s jednou ušetřenou přihláškou nebo časem, který uchazeči ušetří při dobývání dat z často nepřehledných stránek jednotlivých fakult. Výrazných slev je možné dosáhnout při použití tzv. školní licence. Tedy pokud se z jedné školy zaregistruje do Navigátorky 10 a více studentů, pak tito studenti získávají téměř poloviční slevu.

Co je Navigátorka?

Navigátorka je interaktivní webová databáze veřejných vysokých škol a fakult. Obsahuje nástroje pro vyhledání oborů a fakult, kde se dají zvolené obory studovat. Dalšími funkcemi jsou například porovnání fakult a kalendář.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků