Hlavní obsah

Nová interaktivní stálá expozice Pedagogického muzea J. A. Komenského v Praze Odkaz J. A. Komenského, tradice a výzvy české vzdělanosti Evropě byla slavnostně otevřena ve středu 11. února 2009. Pro veřejnost je výstava přístupná od čtvrtka 12. února 2009.

Otevřena nová expozice v Pedagogickém muzeu J. A. Komenského

Výstava je doprovodnou akcí předsednictví České republiky Evropské unii, koná se v rámci Partnerství hlavního města Prahy a pod záštitou České komise pro UNESCO.

Jedná se o první a jedinou výstavu u nás, která shrnuje dějiny školství, učitelstva a vzdělanosti od jejich středověkých počátků až po současnost. Ředitelka Pedagogického muzea J. A. Komenského v Praze, PhDr. Markéta Pánková, ke koncepci expozice uvedla: „Výstava je rozdělena do dvanácti oddílů, které na sebe volně navazují. Jádro jednotlivých tematických celků tvoří tabule s texty charakterizujícími vzdělanost v dané době. Velký důraz ale klademe i na vizuální složku, hodně pracujeme s obrázky, fotografiemi, případně mapami a grafikou.“

Návštěvníkům je přiblížen obsah expozice interaktivními způsobem s využitím výtvarných a hudebních prvků. Oddělení věnované Janu Ámosi Komenskému doplňuje počítačový informační systém, který poskytuje mnoho informací o této významné osobnosti.

Významnou součástí výstavy jsou trojrozměrné exponáty, mezi kterými nalezneme i vzácné staré tisky z archivu muzea. Vidět mohou návštěvníci například osmijazyčný slovník z roku 1585 nebo některé Komenského spisy ze 17. století. Důležitou informací pro ty, kdo se právě o spisy jako Orbis pictus, Janua linguarum reserata či Vestibulum zajímají, je, že originály těchto tisků budou vystaveny pouze do června, poté budou z důvodu jejich ochrany nahrazeny faksimiliemi.

„Návštěvnicky vděčná určitě bude rekonstrukce kabinetu z 19. století s dobovými pomůckami a průhledem do tehdejší třídy. Další zajímavostí je třeba sbírka slabikářů nebo starých vysvědčení, mezi nimi i vysvědčení našeho druhého prezidenta Edvarda Beneše. A když jsem zmínila našeho druhého prezidenta, musím upozornit i na index prvního prezidenta T. G. Masaryka. Mezi pozoruhodné exponáty patří i reprezentativní sbírka medailí našich vysokých škol, která není nikde jinde k vidění,“ dodala PhDr. Pánková k dalším exponátům.

Otevírací doba výstavy je úterý – neděle od 10:00 do 17:00. Vstup vás bude stát 40 Kč, děti, studenti, důchodci a občané se ZTP zaplatí 20 Kč. Více informací naleznete na stránkách Pedagogického muzea J. A. Komenského (www.pmjak.cz).

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků