Hlavní obsah

Noc vědců představí badatele jako obyčejného člověka

Více než dvě stovky měst po celé Evropě se v pátek 26. září zapojí do projektu Noc vědců. Do akce, jejímž cílem je popularizovat vědu a bořit mýty o vědcích coby podivínech, se zapojí i několik českých měst.

Noc vědců představí badatele jako obyčejného člověka

Akce je podporovaná iniciativou Evropské komise Researchers in Europe. Noc vědců má představit široké veřejnosti badatele jako obyčejného člověka. Vědci se v průběhu večera a noci účastní kulturních produkcí a spolu s návštěvníky provádějí zábavné pokusy a pozorování. Návštěvníci se setkají například i s vědci v rolích hudebníků.

V Česku se uskuteční Noc vědců již počtvrté. Národním koordinátorem evropského projektu bude tentokrát město Plzeň. Ústřední motto akce zní "Researchers are among us – Vědci jsou mezi námi".

Součástí letošní Noci vědců je fotografická soutěž na téma „Portrét vědce/vědců“. Soutěžící dostali za úkol fotograficky ztvárnit, jak podle jejich představ vypadá vědec.

"Pokud jste si mysleli, že věda se točí jen kolem bílých plášťů a zkumavek, zamyslete se znovu! Vědci, stejně jako všichni ostatní lidé, přicházejí z rozdílných prostředí, mají různorodé zájmy a usilují o naplnění nejrůznějších osobních snů," stojí v upoutávce na webových stránkách projektu www.noc-vedcu.cz.

Noc vědců od Úpice po Prahu

Do projektu se zapojí například planetária v Brně, Praze a Ondřejově nebo plzeňské science centrum Techmania. Výčet všech českých měst, kde proběhne Noc vědců, je ovšem mnohem obsáhlejší.

Na zábavné pokusy se mohou těšit i návštěvníci v Rokycanech, Úpici, Hradci Králové, Karlových Varech, Českých Budějovicích, Ostravě, Prostějově, Slaném, Uherském Brodě, Valašském Meziříčí, Veselí nad Moravou, Vsetíně, Sedlčanech, Vlašimi, Parbubicích, Zlíně a Žebráku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků