Hlavní obsah

Mediální výchova a Junior Fest

Proč je mediální výchova důležitá? Věnuje se jí ve školách dostatečný prostor? Dokáží naše děti rozpoznat, zda se mediální sdělení zakládá na pravdě či nikoliv? Na tyto otázky a mnoho jiných jsou připraveni odpovědět odborníci pedagogům během festivalu Junior Fest.

Mediální výchova a Junior Fest

Horšovský Týn bude ve dnech 18. – 21. září 2008 hostit mezinárodní filmový festival pro děti a mládež Junior Fest. V rámci festivalu proběhne mimo jiných doprovodných akcí také pedagogický seminář na téma Mediální výchova – Film a škola – Film a literatura.

Smyslem průřezového tématu Mediální výchova je vybavit žáky základní úrovní mediální gramotnosti. Mediální výchova vede žáky k poučenému vyhodnocování mediálních sdělení z hlediska jejich záměru a z hlediska jejich vztahu k realitě. V základním vzdělávání se věnuje kritickému vnímání mediálních sdělení, interpretaci vztahu médií a reality, fungování a vlivu médií ve společnosti a také praktické tvorbě mediálních sdělení a práci v realizačním týmu.

Nejčastěji je mediální výchova realizovaná na školách prostřednictvím školních časopisů a školních webových stránek. Jak naučit děti rozlišovat kvalitu v záplavě informací z televize, internetu či časopisů, jak je připravit na reklamní triky a nekalé praktiky některých prodejců? Na to vše by měly děti postupně dostat odpověď a průpravu nejen ve škole.

A jak do toho všeho promlouvá film a literatura? Možnosti začlenění filmu a literatury do výuky mediální výchovy nabídne na pátečním pedagogickém semináři například Jiří Staněk z katedry českého jazyka pedagogické fakulty Západočeské univerzity nebo Radim Wolák z fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

V rámci hlavního programu festivalu se můžete těšit na projekci australského filmu Prosincoví kluci, švýcarského filmu Breakout, filmu Switch z Norska a v neposlední řadě na český film Děti noci s Jiřím Mádlem a Marthou Issovou v hlavních rolích. Spojovacím článkem všech představených filmů je tématika blízká životnímu stylu současných dětí a teenagerů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků