Hlavní obsah
Končící ministr školství Ondřej Liška (Strana zelených) Foto: Michaela Říhová, Právo

Liška se loučil s funkcí ministra, učitele obeslal dopisem

Rozběhnutí reformy terciárního vzdělávání, zahájení diskuze o standardu učitele a ubránění rozpočtu školství v době krize. Tak shrnul odcházející ministr Liška nejzdařilejší kroky svého působení v čele rezortu. Ještě před tím, než jej ve funkci vystřídá Miroslava Kopicová, uspořádal poslanec Strany zelených tiskovou konferenci a pracovníky ve školství obeslal otevřeným dopisem.

Končící ministr školství Ondřej Liška (Strana zelených) Foto: Michaela Říhová, Právo
Liška se loučil s funkcí ministra, učitele obeslal dopisem

Jedenatřicetiletý Ondřej Liška se ujal funkce ministra školství 4. prosince 2007. Rezort v Topolánkově vládě převzal po Daně Kuchtové. Po téměř roce a půl nyní Lišku vystřídá ve funkci Miroslava Kopicová, která bude součástí ministerského týmu premiéra Jana Fischera. Ondřej Liška je podle svých slov nadále připraven podporovat reformní kroky v oblasti školství alespoň jako poslanec.

Mezi největšími problémy, se kterými se musel ve své funkci potýkat, jmenoval dosluhující ministr plošné zvýšení platů všem státním zaměstnancům, které podle jeho názoru způsobí školám potíže.

„Říkal jsem kolegům ve vládě, že mám v resortu 220 tisíc učitelek a učitelů, jichž se zvýšení také týká. Na pokrytí nárůstu tarifní složky jejich platů o 3,5 % bych potřeboval 1,3 miliardy korun. Vláda mi je ale odmítla dát. Ředitelky a ředitelé škol tak budou muset vzít potřebné peníze z prostředků na nenárokové složky. Což bude mít pro učitelky a učitele ten neblahý efekt, že se jim mzdy nakonec zvýší mnohem méně, než jsme na začátku roku očekávali", postěžoval si Liška.

"S maturitou jsem se popral," tvrdí končící ministr

Úspěšně naopak Ondřej Liška vnímá to, jak za dobu jeho ministrování pokročila příprava státní maturity. „Mí předchůdci ve funkci vyřešili potíže s maturitou tím, že ji odložili. Já jsem se s tím rozhodl poprat a učinil jsem ji skutečnou prioritou. Vyměnil jsem vedení Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání a výsledky se dostavují", uvedl Liška i přesto, že bývalý ředitel Centra Pavel Zelený stav přípravy maturity v uplynulých dnech ostře kritizoval.

S pracovnicemi a pracovníky ve školství se ministr Liška rozloučil otevřeným dopisem. V něm mimo jiné podotkl: "Pokud jsem se za poslední rok a půl o našem vzdělávacím systému něco dozvěděl, pak to, že jeho slabinou rozhodně nejsou ti, kdo ve školách pracují. Právě naopak."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků