Hlavní obsah

Dopady finanční krize pociťují i univerzity

Finanční krize již dolehla i na vysoké školy v hospodářsky nejvyspělejších zemích. Řada prestižních univerzit se na konci roku ocitla v červených číslech. Vysoké školy utrpěly finanční ztrátu v důsledku poklesu cen nemovitostí, které mají ve svém vlastnictví. Soukromé instituce mají navíc za sebou nezdařené investice na akciových trzích.

Dopady finanční krize pociťují i univerzity

Jak uvádí zpravodajský internetový server Universityworldnews.com, který se zabývá celosvětovým děním na vysokých školách, finanční krizi již pociťují univerzity v USA, Japonsku, Velké Británii, Austrálii či v Německu. V důsledku neuspokojivé hospodářské situace lze očekávat zastavení růstu platů vysokoškolských pedagogů a dalších univerzitních zaměstnanců. Vysoké školy se navíc budou muset v příštích letech uskromnit při plánovaní rozpočtu.

Nedostatek peněz může ze škol odlákat nejschopnější profesory, což pocítí studenti na kvalitě výuky. Univerzity nyní ze všeho nejvíce potřebují schopné manažery, kteří jim pomohou nesnadný úkol - vyrovnat se s nástrahami finanční krize - zvládnout.

Krizi už poznal i Harvard či Cambridge

Dopady prohlubující se globální finanční krize a ekonomické recese se nyní rozšiřují na všechna odvětví včetně sektoru vysokého školství," potvrdil serveru University World News profesor Paul Tiyambe Zeleza z chicagské University of Illinois. Finanční krize dolehla i na prestižní instituce jako americký Harvard, Yale nebo britský Cambridge.

V Japonsku například čelí velkým potížím největší soukromá vysoká škola Komazawa, kterou nezodpovědné hospodaření dovedlo ke ztrátě 170 miliónů dolarů. Některé vysoké školy utrpěly ztrátu v důsledku poklesu cen spravovaných nemovitostí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků