Pokud se uchazeč hlásí na vysokou školu, která využívá NSZ, musí podat přihlášku nejen na fakultu, ale i přihlásit se k NSZ a absolvovat je v některém z termínů, které fakulta uznává a z předmětů, které po zájemci vyžaduje.

NSZ přinášejí uchazečům různé výhody. Hlavními plusy jsou shodné zkoušky na několik fakult, což umožňuje hlásit se na více škol, a přitom psát pouze jednu zkoušku. Je také možné absolvovat jednu zkoušku vícekrát, přičemž se počítá pouze nejlepší výsledek. Jelikož se zkoušky konají v 28 městech rovnoměrně rozprostřených po celém Česku a ve třech městech na Slovensku, ušetří zájemci peníze za dopravu a mnohdy i za ubytování.

Test Obecné studijní předpoklady (OSP), který je vysokými školami požadován nejčastěji, pak zaručuje nezávislé a objektivní zhodnocení uchazeče. Školy chtějí prostřednictvím NSZ učinit přijímací zkoušky objektivnějšími a transparentnějšími. Navíc jsou zkoušky přizpůsobeny pro handicapované zájemce a existuje i možnost sociální slevy.

Ve druhém kole se bude psát OSP a cizí jazyk

Termín pro podávání přihlášek vyprší 22. ledna. Pokud se uchazeč do tohoto data nepřihlásí, nebude se moci druhého termínu NSZ zúčastnit. V rámci druhého termínu mají uchazeči možnost absolvovat testy z OSP a dále z angličtiny nebo němčiny. Zatímco OSP se bude opakovat také ve čtyřech dalších termínech, výsledek z cizího jazyka bude možné zlepšit již pouze 1. května.

Od 28. ledna budou účastníkům, jejichž počet se odhaduje na 17 000, rozesílány přihlášky. Druhý termín NSZ začne od 9 hodin testem OSP, délka zkoušky bude dvě hodiny a dvacet minut. Na samotný test mají účastníci vyměřeno 105 minut. Následně od 12:10 bude probíhat zkouška z cizího jazyka trvající hodinu a pětatřicet minut. Délka samotného testu je 60 minut. Výsledky budou zveřejněny 18. února.

Soutěž opět s vyššími odměnami

Stejně jako v loňském roce připravila společnost Scio, organizátor NSZ, ve spolupráci s Komerční bankou, a. s. soutěž, tentokrát o 349 000 korun. Podmínkou je být studentem SŠ, zúčastnit se alespoň dvou různých zkoušek v rámci NSZ a zaplatit registrační poplatek 20 Kč.

Výsledky z obou zkoušek se sečtou a nejúspěšnější student se může těšit na odměnu 90 000 Kč. Druhé místo bude odměněno 60 000 Kč a třetí 35 000 Kč. Ještě soutěžící na 20. místě ale obdrží 8 000 korun, což jsou velmi lákavé odměny. Kromě výher Komerční banka zajistí i založení G2 konta zdarma.