Testování, kterým projde téměř 60 tisíc žáků, probíhá v režii slovenského Státního pedagogického ústavu (ŠPÚ). Kromě testu z matematiky čeká na žáky i test z vyučovacího jazyka, kterým je slovenština, nebo maďarština. 

"Neumíme stoprocentně zabránit tomu, aby se někde na škole předčasně neotevřela zásilka s testy nebo aby testy nebyly vyvěšeny na internetu jako minulý rok. Neumíme zabránit tomu, že do školy zavolá podvodník, nařídí testy rozbalit dříve a dá si nadiktovat jejich obsah, v čemž mu škola bez problémů vyhoví," přiznal otevřeně v rozhovoru pro slovenský deník SME Ľudovít Hajduk (tajemník ŠPÚ), když byl tázán, jestli dokáže zaručit, že se otázky neobjeví na internetu v předvečer testování. Problém s únikem otázek postihl celonárodní prověřování školních dovedností žáků devátých tříd v loňském roce.
 
Prvním potížím čelí organizátoři i letos. Na slovenské ministerstvo školství i Státní pedagogický ústav dorazilo v uplynulých dnech několik upozornění na falzifikáty, které jsou vydávány za pravé testy, s nimiž budou žáci zítra pracovat.

Ministerstvo školství na svých webových stránkách varovalo, že informace o falzifikátech se nezakládá na pravdě a představitelé ŠPÚ už připravují trestní oznámení na neznámého pachatele pro šíření poplašné zprávy.

Problémy s testováním jsou i u nás 

Ani v České republice se organizace celoplošného testování státní institucí nevyhnula problémům. V testech tzv. Maturity nanečisto, které byly určeny maturantům a měly ověřit připravenost organizátorů na spuštění státní maturity, bylo opakovaně shledáno četné množství faktických chyb.

Školy, které se do projektu zapojily, si také stěžovaly na různé organizační problémy, například pozdní předávání výsledků. V roce 2007 skončila Maturita nanečisto fiaskem, když řada škol neodeslala k vyhodnocení výsledky testů.