Psal se 25. srpen roku 1609 když Galileo Galilei svůj zatím poslední vynález prvně otestoval. Stalo se tak v italských Benátkách na zvonici svatého Marka. Objev dalekohledu byl dalším z řady Galileových převratných vynálezů.

Na počest Galileova objevu byl rok 2009 z rozhodnutí OSN vyhlášen Mezinárodním astronomickým rokem.

Vavříny za vynález dalekohledu si však Galilei připsal zřejmě neprávem. K prvenství mu údajně pomohla jen větší průbojnost a touha publikovat a také pasivita anglického konkurenta Thomase Harriota.

Hvězdný posel

Anglický šlechtic si údajně v témže roce 1609 nechal z Holandska dovézt "přístroj na přibližování dálky" a v květnu jej namířil na oběžnici. O několik měsíců tak měl Galilea předběhnout. Harriot byl však movitý a finančně zabezpečený člověk, který vědu dělal jen pro radost. Proto také necítil potřebu o svém objevu někomu říkat a už vůbec ne ho publikovat.

Kdo tak prvně obrátil dalekohled ke hvězdám, se už nedovíme. Co ale víme určitě, že o dalekohledu informoval jako první právě Galilei. Proto mu bylo prvenství a pomyslný titul vynálezce dalekohledu přiznáno. Útlý spisek Hvězdný posel Galileovi vyšel v roce 1610 v Benátkách.

Kniha posléze doputovala až na císařský dvůr Rudolfa II. do Prahy. Zde na ni napsal polemickou odpověď Galileův vrstevník Johannes Kepler, kniha německého astronoma se jmenovala Rozprava s hvězdným poslem.

Kohout na městské věži

Galilea přivedlo ke konstrukci dalekohledu vyslechnutí hovoru mezi dvěma Benátčany. Náhodou se tak doslechl o existenci "pátracích skel" sestavených ze dvou čoček na koncích kovové trubice.

„Dá se jimi prý dobře zvětšit kohout na naší městské věži,“ povídali si občané.

Přesná kopie prvního Galileova dalekohledu v italské Florencii

Přesná kopie prvního Galileova dalekohledu v italské Florencii

FOTO: fotobanka Profimedia

Nápad Galilea zaujal natolik, že se záhy pustil do montování vlastního přístroje. Dalekohled, který na tehdejší dobu neměl konkurenci, byl asi metr a čtvrt dlouhý a oproti dřívějším Galileovým pokusům, které zvětšovaly jen třikrát či pětkrát, zvětšoval tento přístroj až třicetkrát.

Díky dalekohledu se Galileovi podařilo odhalit krátery na Měsíci, sluneční skvrny, fáze Venuše i podstatu Mléčné dráhy, která byla dosud považována za pouhý mrak.

Objevil také planetu Neptun, které však nevěnoval žádnou pozornost. Považoval ji pouze za jednu z řady tisíců hvězd.

Při sledování Slunce však Galilei opomenul důležitou věc, chránit si zrak. Proto také po pár letech oslepl a navždy se propadl do tmy, kde žádné hvězdy nesvítí.