Povídka Vraždy v ulici Morgue představila světu důmyslného detektiva C. Augusta Dupina, který je považován za předobraz slavného Sherlocka Holmese. Dupin v příběhu vyšetřuje vraždy dvou žen, které byly nalezeny v zamčeném pokoji domu v pařížské ulici Morgue. Dupin díky své geniální dedukci zjistí, že vrah z místa činu uprchl oknem, jenže záhy se přesvědčí, že pro člověka by bylo nemožné, aby se dostal bezpečně dolů.

Jeho další vyšetřování nakonec způsobí překvapující objev. Vrahem totiž byl speciálně vycvičený orangutan. V příběhu se objevily některé rysy, které často zdobí detektivní příběhy dodnes. Kromě již zmíněné záhady zamčeného pokoje se v příběhu také objevují hloupí policisté, kteří přecházejí evidentní stopy, a inteligentní detektiv jim nakonec musí ukázat cestu.

Dalším detektivním příběhem, který se řadí mezi první, je román z pera Charlese Dickense Ponurý dům. Hlavním hrdinou v tomto příběhu je inspektor Bucket, který vyšetřuje závažnou vraždu advokáta Tulkinghorna. C. August Dupin byl sice prvním literárním detektivem, ale obraz inteligentního vyšetřovatele nabyl skutečných obrysů až s příchodem Sherlocka Holmese.

Sherlock Holmes je nejslavnějším detektivem všech dob. Na televizních obrazovkách se objevil mnohokrát.

FOTO: fotobanka Profimedia

Skot Sir Arthur Conan Doyle vytvořil nespočet příběhů, ve kterých vystupuje podivínský, ale nadmíru inteligentní Sherlock Holmes, jež je vždy doprovázen věrným doktorem Watsonem. Z Sherlocka se postupem času stala jedna z nejpopulárnějších fiktivních postav. Na motivy příběhu Arthura Conana Doyla vznikla celá řada rozhlasových a divadelních her, televizních filmů a seriálů. Naposledy jsme se s geniálním Angličanem mohli setkat na plátně kin, kde ho ztvárnil ve snímku Guye Ritchieho Robert Downey Jr. Sherlock je zde vyobrazen jako neohrožený akční hrdina, kterému by odvahu a chladné uvažování mohl závidět i James Bond.

Zlatá éra detektivek

Takto je nazýváno období dvacátých a třicátých let minulého století, kdy se detektivním příběhům nejvíce dařilo. Nejvýznamnější autoři té doby pocházeli z britské školy, ale zahanbit se nenechali ani Američané. Toto období je také význačné nárůstem žen jako autorek detektivních příběhů. Něžné pohlaví má totiž oproti mužům údajně vyvinutější cit pro detail, který hraje při tvorbě detektivních příběhů zásadní roli. Zlaté éře tak vládly čtyři dámy, kterým se přezdívá "Královny detektivek", Agatha Christe, Dorothy L. Seyersová, Ngaio Marshová a Margery Allinghamová.

Společně s Williamem Shakespearem je Agatha Christie vůbec nejprodávanějším autorem všech dob. Guinessova kniha světových rekordů uvádí, že se po celém světě prodaly na 3 miliardy výtisků knih právě Agathy Christie. Během svého života vytvořila celou řadu detektivních románů, povídek i divadelních her, v nichž se nejčastěji vyskytovaly dva její nejznámější charaktery, slečna Marpelová a Hercule Poirot, který bude českým divákům pravděpodobně nejvíce znám v podání okouzlujícího Davida Sucheta, jenž belgického detektiva ztvárnil v televizním seriálu stanice Granada.

Agatha Christie je jedním z nejčtenějších spisovatelů na světě.

FOTO: fotobanka Profimedia

Hercule Poirot je známý detektivní seriál, který vznikl podle románů od Agathy Christie.

FOTO: fotobanka Profimedia

Britská autorka je známa především tím, že bořila zavedená pravidla detektivních románů. Ve svých prvních příbězích nechala vraha několikrát uniknout spravedlnosti. Také se proslavila tím, že v její knize Vražda Rogera Ackroyda byl vrahem vypravěč příběhu.

Poznávací znaky

Co musí mít každý detektiv? Především nějaký rys, který by pro něj byl charakteristický. Poručík Columbo má svůj plášť, doutník a manželku, kterou nikdo nikdy neviděl. Většinu z těchto znaků vymyslel známý filmový režisér Steven Spielberg, který stál u zrodu populárního televizního seriálu. Hercule Poirot má svůj knírek, belgickou hrdost a alergii na to, když ho někdo považuje za Francouze.

Detektivní příběhy se postupem času zařadily mezi nejpopulárnější žánry. Nalezly si svůj prostor na stránkách románů, divadelních pódiích, televizních obrazovkách i v rozhlasovém éteru. Během 170 let dlouhé historie vznikl nespočet výrazných detektivů, ale tím prvním mohl být pouze jeden, C. August Dupin.