Jiří Kajínek se narodil 11. ledna 1961 v Prachovicích. Pochází ze spořádané rodiny, má sestru Miluši. Z doby, kdy docházel na zemědělské učiliště, si ho jeho vrstevníci pamatují jako inteligentního hocha s dobrou pamětí. Věnoval se hodně sportu, především fotbalu, zajímal se o motorky a zbraně. Nikdy nepil ani nekouřil. Bohužel tíhnul k hazardu, ale měl štěstí a vyhrával nemalé částky.

V sedmnácti letech se mu stala vážná dopravní nehoda na motorce, kterou zavinil řidič automobilu, jenž motocyklu nedal přednost na křižovatce. Velmi rychle se uzdravil, ale pak to s Kájínkem šlo jenom z kopce. Vloupání, krádeže, útok na veřejného činitele. Nakonec skončil ve vězení na 11 let nepodmíněně.

Útěky z věznic se staly jeho hobby

Jiří Kajínek je znám především svými útěky z věznic. K prvnímu se rozhodl, když roku 1993 opustil příbramskou věznici při řádném přerušení trestu. Navštívil tehdejšího ministra spravedlnosti Nováka a žádal ho o revizi jeho případu. Nebylo mu vyhověno, a tak se Kajínek do výkonu trestu nevrátil.

Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni při jednání o obnovení procesu z roku 2005.

Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni při jednání o obnovení procesu z roku 2005.

FOTO: PRÁVO – Dorian Hanuš

V únoru 1994 už začala známá kauza, za kterou dostal doživotí. Kajínek byl zadržen policií a držen ve vazbě v trestnici v Českých Budějovicích, z které unikl v červenci téhož roku v době své vycházky. Dohoněn byl však už za půl hodiny nedaleko věznice. V září 1996 byl zadržen ještě v areálu káznice Valdice při pokusu o útěk. Soud rozhodl, že bude přemístěn do nejstřeženější věznice Mírov. Přesto se mu podařilo, zatím naposledy, uprchnout 29. října 2000. Nyní si trest odpykává v plzeňských Borech.

Mediální hrdina vytvořil nový rekord

Zatím poslední zpráva vypovídající o kauze Kajínek je v pozitivním duchu pro odsouzeného. Jeden z detektivů měl totiž vypovědět, že podnikatel Antonín Vlasák, který si měl vraždu u Kajínka objednat, byl odposloucháván kvůli jinému případu. Proč s tím přišel až nyní, nikdo netuší. Advokát neustále žádá soud o obnovení procesu, ten ale stále není obnoven.

Český film Kajínek, který měl premiéru v loňském roce, se drží známých faktů jen způli. Režisér Petr Jákl ČTK řekl: „Film Kajínek není dokumentem ani rekonstrukcí Kajínkova případu, protože nevychází naprosto přesně ze skutečnosti.“ Během prvního promítání v českých kinech film Kajínek změnil tabulky domácích rekordů. Svou návštěvností během prvního víkendu předběhl Svěrákovy Vratné lahve.

Video

Upoutávka na film Kajínek

Mezi prvními diváky byli nejen jeho přátelé a příznivci, kteří věří v jeho nevinu, ale také odpůrci nebo obyčejní lidé, kteří stále nevědí, na kterou stranu se mají přiklonit. Tak či tak, Jiří Kajínek je stále hlavním bodem k tématu a neomrzí se, dokud svět nebude znát všechny důkazy a jeho odsouzení bude neprůstřelné.