Hlavní obsah
Výroba ekologicky šetrných plastových misek na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně Foto: archiv UTB

Zlínská univerzita vyvíjí ekologicky šetrné plastové misky

Vědci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně vyvíjejí plastové potravinové misky vyráběné z ekologicky šetrného materiálu. Misky se rozloží za velmi krátkou dobu a nebudou tak zatěžovat životní prostředí, sdělila mluvčí centra Petra Svěráková.

Výroba ekologicky šetrných plastových misek na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně Foto: archiv UTB
Zlínská univerzita vyvíjí ekologicky šetrné plastové misky

„Vynález má ještě jednu výraznou přidanou hodnotu – plastové misky jsou odolné vůči vysokým teplotám, což není u těchto typů tzv. polylaktidových výrobků běžné. Udrží tak tvar, i když se naplní vroucí vodou či zahřejí v mikrovlnné troubě. Budou tak sloužit například jako krabičky na teplé pokrmy,” uvedla mluvčí.

Vědci na vývoji obalů spolupracují se společností Blatinie z Blatnice pod Svatým Antonínkem na Hodonínsku, která se zabývá rostlinnou a živočišnou výrobou a investuje do vývoje ekologických šetrných obalů.

„Od Technologické agentury České republiky jsme dostali na vývoj téměř dva a půl milionu korun,” doplnil rektor UTB Vladimír Sedlařík, který je také ředitelem centra a hlavním řešitelem projektu.

Levná produkce patřičné kyseliny

Na misky používají vědci polymléčnou kyselinu (neboli polylaktid) vyráběnou převážně z vedlejších zemědělských produktů, které obsahují cukry, například z kukuřice nebo cukrové třtiny.

„Kyselina mléčná je poměrně dobře dostupná surovina, je levná a získává se z odpadních zemědělských produktů. Polymer z ní vyrobený splňuje veškeré normy a nařízení pro zdravotní nezávadnost a potravinářské použití. Navíc je biokompatibilní, šetrný k životnímu prostředí a šetří spotřebu neobnovitelných fosilních zdrojů, tím mám na mysli ropu,” vysvětlila zlínská vědkyně Petra Válková.

Takto vyrobená biomiska se rozloží v technickém kompostu v řádu několika měsíců, produktem rozkladu je oxid uhličitý a voda.

V současnosti výzkumníci dokončují testování materiálových vlastností misek. Vývoj bude podle univerzity hotov do konce tohoto roku, na trhu by se mohly objevit do dvou let.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků