Hlavní obsah

Zlínská univerzita vyvíjí ekologicky šetrné plastové misky

11. 2. 2020, 13:57 – Zlín

Vědci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně vyvíjejí plastové potravinové misky vyráběné z ekologicky šetrného materiálu. Misky se rozloží za velmi krátkou dobu a nebudou tak zatěžovat životní prostředí, sdělila mluvčí centra Petra Svěráková.

Foto: archiv UTB

Výroba ekologicky šetrných plastových misek na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně

Článek

„Vynález má ještě jednu výraznou přidanou hodnotu – plastové misky jsou odolné vůči vysokým teplotám, což není u těchto typů tzv. polylaktidových výrobků běžné. Udrží tak tvar, i když se naplní vroucí vodou či zahřejí v mikrovlnné troubě. Budou tak sloužit například jako krabičky na teplé pokrmy,” uvedla mluvčí.

Vědci na vývoji obalů spolupracují se společností Blatinie z Blatnice pod Svatým Antonínkem na Hodonínsku, která se zabývá rostlinnou a živočišnou výrobou a investuje do vývoje ekologických šetrných obalů.

„Od Technologické agentury České republiky jsme dostali na vývoj téměř dva a půl milionu korun,” doplnil rektor UTB Vladimír Sedlařík, který je také ředitelem centra a hlavním řešitelem projektu.

Levná produkce patřičné kyseliny

Na misky používají vědci polymléčnou kyselinu (neboli polylaktid) vyráběnou převážně z vedlejších zemědělských produktů, které obsahují cukry, například z kukuřice nebo cukrové třtiny.

Místo PET lahve kukuřičná varianta. Polští vědci přišli s unikátní náhražkou plastů

„Kyselina mléčná je poměrně dobře dostupná surovina, je levná a získává se z odpadních zemědělských produktů. Polymer z ní vyrobený splňuje veškeré normy a nařízení pro zdravotní nezávadnost a potravinářské použití. Navíc je biokompatibilní, šetrný k životnímu prostředí a šetří spotřebu neobnovitelných fosilních zdrojů, tím mám na mysli ropu,” vysvětlila zlínská vědkyně Petra Válková.

Takto vyrobená biomiska se rozloží v technickém kompostu v řádu několika měsíců, produktem rozkladu je oxid uhličitý a voda.

V současnosti výzkumníci dokončují testování materiálových vlastností misek. Vývoj bude podle univerzity hotov do konce tohoto roku, na trhu by se mohly objevit do dvou let.

Reklama

Související články

Vorvaň spolykal metrák odpadků

9. 12. 2019, 10:57

Vorvaň obrovský neboli tuponosý (Physeter macrocephalus), který uhynul na pláži Seilebost na skotském Isle of Harris, měl v žaludku 102 kilogramů odpadků. Ve...

Výběr článků