Hlavní obsah

Zeměkouli v pátek těsně minula planetka

Sedmimetrová planetka 2009 VA proletěla minulý pátek těsně kolem Země. Byl to třetí nejtěsnější průlet planetky kolem naší modré planety, pokud nepočítáme srážky, uvedl Miloš Tichý z jihočeské observatoře na Kleti, která se specializuje na pozorování planetek a komet.

Zeměkouli v pátek těsně minula planetka

Planetka podle Tichého minula Zemi ve vzdálenosti pouhých dvou zemských poloměrů čili 14 000 kilometrů. Stalo se tak v pátek 6. listopadu 2009 ve 22:30 hodin středoevropského času.

Předchozí těsná přiblížení mají podle Tichého na svědomí metrová planetka 2008 TS26, která proletěla kolem Země 9. října 2008 ve vzdálenosti 6150 kilometrů, a sedmimetrová planetka 2004 FU162, která minula Zemi 31. března 2004 ve vzdálenosti 6535 kilometrů.

Pokud jde o statistiku, pak podle Tíchého planetka velikosti 2009 VA neboli o průměru kolem sedmi metrů proletí kolem Země přibližně dvakrát do roka a se Zemí se podobně velké těleso srazí jednou za pět let.

Planetka 2009 VA byla objevena přibližne 15 hodin pořed nejtěsnějším přiblížením k Zemi. Program zaměřený na výpočet pravděpodobností srážky planetek a komet se Zemí pak spočetl všechny varianty drah pro toto těleso a zjistil, že nebezpečí srážky nehrozí a že planetka sice těsně, ale přece jen Zemi mine.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků