Hlavní obsah
Umělecké vyobrazení Země a srovnatelné exoplanety Kepler-452b Foto: NASA/Ames/JPL-Caltech/T. Pyle/Handout

Země 2.0. NASA objevila planetu nejpodobnější té naší

Vědci s pomocí Keplerova teleskopu našli první exoplanetu, která je srovnatelná se Zemí velikostí i vzdáleností od svého Slunce. Oznámili to ve čtvrtek na tiskové konferenci na mysu Canaveral na Floridě zástupci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Exoplaneta, jejíž objev označila NASA za milník na cestě k hledání mimozemského života, je od Země daleko 1400 světelných let.

Umělecké vyobrazení Země a srovnatelné exoplanety Kepler-452b Foto: NASA/Ames/JPL-Caltech/T. Pyle/Handout
Země 2.0. NASA objevila planetu nejpodobnější té naší

Za exoplanety astronomové označují planety nalezené mimo naši sluneční soustavu, z nichž některé mohou být podobné Zemi. Počet vědecky potvrzených exoplanet je nyní 1030. Podle čtvrtečního prohlášení nalezla NASA jedenáct nových, z nichž planeta označená Kepler-452b se zřejmě podobá naší planetě nejvíc.

Podle vědeckého pracovníka NASA Johna Grunsfelda je tato exoplaneta zatím nejmenší, jaká byla objevena. Její průměr je asi o 60 procent větší než průměr Země, váhu ani složení vědci neznají. Kolem své hvězdy planeta obíhá v cyklu dlouhém 385 dnů, což je jen o pět procent víc, než v případě Země. Podobná je i velikost hvězdy, kolem kteréobíhá.

Kepler-452b je od ní o pět procent dál, než je Země od Slunce. Hvězda nově objevené exoplanety má stáří šest miliard let, je tedy o 1,5 miliard starší než Slunce. Má stejnou teplotu, je o pětinu jasnější a o desetinu větší.

"Dvacet let poté, co byla prokázána existence expolanet, objevil Kepler planetu a hvězdu, které zatím nejvíc připomínají Zemi a Slunce. Tento vzrušující objev nás o další krok přiblížil k nalezení Země 2.0," prohlásil na tiskové konferenci Grunsfeld.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků