Hlavní obsah

Z Prahy odletěla Bílá velryba. Jedno z největších letadel světa

Krátce po 10:00 odlétl z pražského letiště Ruzyně nákladní letoun Airbus A300 Super Transporter Beluga přezdívaný Bílá velryba, který patří k největším letadlům na světě. Stroj je určen k převážení částí konstrukce letadel a rozměrných a neskladných nákladů a do Prahy přivezl náhradní díly na jiný poškozený Airbus.

Z Prahy odletěla Bílá velryba. Jedno z největších letadel světa

 

Ve světě je těchto letounů pouze pět. V Praze byla Beluga k vidění poprvé.

Do metropole Beluga přiletěla ve středu s náhradními díly na letadlo společnosti Lufthansa, které poškodil při popojíždění na letištní ploše jiný letoun údajně turecké společnosti. Dnes stroj odletěl do francouzského Toulouse, sdělila mluvčí letiště Michaela Lagronová.

Odlet obrovského dopravního letadla přilákal desítku lovců záběrů těchto neobvyklých strojů, kteří už od rána čekali za plotem u startovací dráhy. Původní odlet byl totiž naplánován na 8:15, ale letoun odstartoval až po 10:00.

Společnost Airbus začala na letounu pracovat v roce 1992 a o dva roky později vzlétl poprvé do vzduchu na zkušební let. Hlavním úkolem těchto strojů je převážet komponenty Airbusů z výroby na montážní linky v Toulouse a Hamburku, ale jsou k dispozici i pro charterové lety. Bílé velryby také údajně už přepravily například části vesmírné stanice i celé helikoptéry.

Podle technických parametrů má jejich přepravní prostor 7,4 metru v průměru a je dlouhý 37,7 metru. Maximální váha nákladu je stanovena na 47 tun. Letoun může dosáhnout rychlosti až 780 kilometrů v hodině. Délka celého stroje je přes 56 metrů, rozpětí křídel dosahuje téměř 45 metrů a výška je přes 17 metrů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků