Hlavní obsah
Lnička setá (Camelina sativa) Foto: Profimedia.cz

Výzkumníci analyzovali genom lničky seté miliony let do minulosti

Vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity (MUNI) v Brně odhalili předky a nejbližší příbuzné ekonomicky významné plodiny: lničky seté. Znalost vývoje genomu až miliony let zpět má podle odborníků pomoci šlechtitelům při snaze zlepšit výnos semen, obsah oleje a další agronomické vlastnosti. Nové poznatky se získaly díky metodě zvané srovnávací malování chromozomů.

Lnička setá (Camelina sativa) Foto: Profimedia.cz
Výzkumníci analyzovali genom lničky seté miliony let do minulosti

Předchozí studie založená na sekvenování genomu ukázala, že genom lničky seté se skládá ze tří subgenomů sloučených hybridizací mezi neznámými rodičovskými druhy.

Výzkumnice Terezie Mandáková s kolegy se zaměřila na identifikaci nejpravděpodobnějších rodičovských genomů a také na rekonstrukci genomové struktury a vývoje všech ostatních známých druhů lniček.

Mezidruhová křížení bez zásahu člověka

Mandáková úspěšně vysledovala historii genomu lničky až miliony let do minulosti a odhalila mezidruhová křížení, která se v minulosti odehrála bez zásahu člověka.

Nikdo jiný dosud nepopsal genom lničky seté tak detailně. Vědci věří, že detailní znalost genomu se uplatní v praxi při křížení nových odrůd.

Lnička setá je starobylá olejnatá plodina, která se v Evropě pěstovala už před tisíciletími. Nedávno se díky jedinečným vlastnostem začala znovu využívat. Lničkový olej extrahovaný ze semen má velmi vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, přezdívaných „dobré tuky”.

Má pozitivní účinky na kůži a vlasy, lze jej použít i na vaření, stejně jako na biopalivo. Lnička je navíc odolná vůči suchu. V současnosti ji pěstují zejména ve Spojených státech, Kanadě, Číně, ale i v Evropě.

Kanadští vědci za pomoci sekvenování genomu lničky seté v roce 2014 zjistili, že její genom se skládá ze tří různých subgenomů.

Mandáková a spolupracovník na výzkumu Martin Lysák (rovněž z CEITEC MUNI) výrazně zlepšili současné poznatky pomocí speciálního srovnávacího malování chromozomů, což je metoda jinak používaná hlavně ve výzkumu zvířat a člověka.

Terezie Mandáková patří ke světově uznávaným odbornicím na cytogenetiku rostlin. Aktuální studii jejího týmu publikoval v listopadu odborný časopis Plant Cell.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků