Hlavní obsah
Jednací sál Senátu Foto: Petr Horník, Právo

Vysokoškolská novela má šanci projít Senátem beze změn

Vysokoškolskou novelu, která má změnit pravidla pro akreditace studijních oborů, může Senát schválit bez úprav. Doporučil mu to jeho ústavně-právní výbor, rozhodl o tom nejtěsnější většinou. Senátoři navíc žádné úpravy novely nenavrhovali. Novelu má ještě projednat senátní školský výbor, horní komora o ní rozhodne počátkem března.

Jednací sál Senátu Foto: Petr Horník, Právo
Vysokoškolská novela má šanci projít Senátem beze změn

Předloha mimo jiné počítá s novým systémem hodnocení kvality škol. Upravuje také odebírání neoprávněně získaných titulů, poplatky za uznávání vzdělání nebo působení zahraničních škol a jejich poboček v Česku. Sociální stipendium, které mělo vládním návrhem vzrůst z 1620 na 2100 korun, má podle sněmovních úprav představovat čtvrtinu minimální mzdy.

Vysoké školy by měly být podle novely samostatnější i díky změně akreditací. Nynější akreditační komisi má nahradit nový Národní akreditační úřad, který by nevydával doporučení ministerstvu školství, ale rovnou povolení, a to nikoli pro studijní obory, ale pro určitou oblast. Jednotlivé obory by si pak vysoké školy vypisovaly samy.

Nezměněné jmenování profesorů

Sněmovna vyhověla ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD) a v novele nezměnila způsob jmenování profesorů, přestože měla na výběr tři varianty. Ty byly motivovány tím, že prezident Miloš Zeman k nelibosti akademické obce odmítl některým nominacím vyhovět.

Valachová chce vyčkat na soudní dohru, kterou by mělo mít odmítnutí tří kandidátů - Jiřího Fajta a Ivana Ošťádala z Univerzity Karlovy a Jana Eichlera navrženého Vysokou školou ekonomickou.

Sněmovna nevyhověla ani návrhu předsedy svého školského výboru Jiřího Zlatušky (ANO) na omezení praxe takzvaných létajících profesorů, podle něhož by akademičtí pracovníci mohli v zásadě působit jen na jedné vysoké škole. I když Zlatuškův výbor tuto změnu doporučil, ministryně ji odmítla.

Na doporučení výboru se naopak do novely dostala možnost, aby se mimořádným profesorem stal odborník ze zahraničí, jenž by mohl působit i jako garant studijního programu, nebo významný odborník s dvacetiletou praxí. Pozměnila se také úprava rady pro vnitřní hodnocení vysoké školy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků