Hlavní obsah
Žralok bílý Foto: Profimedia.cz

Velcí bílí žraloci se v JAR ocitli na pokraji vyhubení

Velkým bílým žralokům žijícím u pobřeží Jihoafrické republiky hrozí vyhubení. Jejich počty decimují rybářské sítě, pytláci, znečištění a drancování zásob ryb. Vyplývá to z výzkumu vědců univerzity ve městě Stellenbosch.

Žralok bílý Foto: Profimedia.cz
Velcí bílí žraloci se v JAR ocitli na pokraji vyhubení

Podle jejich zjištění mají velcí bílí žraloci žijící u pobřeží JAR nejnižší genetickou rozmanitost ze všech populací svého druhu a zbývá jich jen odhadem 350 až 520 jedinců.

"Počty u Jihoafrické republiky jsou extrémně nízké," řekla listu The Times Sara Andreottiová z katedry botaniky a zoologie. "Pokud se situace nezmění, míří velcí bílí žraloci u Jihoafrické republiky směrem k vyhubení. Potřebujeme přijmout drastická opatření, abychom je zachránili," dodala.

Ztráta největšího vodního predátora, kterého krom člověka mohou ohrozit jen kosatky, by poškodila místní mořský ekosystém. "Velcí bílí žraloci jsou jedni z mála druhů žraloků, kteří se živí lachtany jihoafrickými," vysvětlila Andreottiová.

"Pokles počtu bílých žraloků povede ke zvýšení lachtaní populace, a to bude mít nepříznivý dopad na počty ryb, a tedy také místní rybářský průmysl," dodala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků