Hlavní obsah
Sandra Thalerová se svým školitelem Janem Vítečkem z Biofyzikálního ústavu AV ČR. Foto: FNUSA

Vědkyně proniká do tajů cévních mozkových příhod

Na tajemství mozku, především na problémy spojené se zákeřnou mozkovou mrtvicí, se specializuje mladá brněnská vědkyně Sandra Thalerová.

Sandra Thalerová se svým školitelem Janem Vítečkem z Biofyzikálního ústavu AV ČR. Foto: FNUSA
Vědkyně proniká do tajů cévních mozkových příhod

Se svým unikátním projektem modelů mozkových tepen a pozorování napodobenin procesů, které vznikají během mozkové mrtvice, uspěla v jedenáctém ročníku soutěže Brno Ph. D. Talent, kterou pořádá Jihomoravské centrum mezinárodní mobility.

„Technicky vzato jde o silikonové modely mozkových tepen, ve kterých lze simulovat procesy probíhající při mozkové mrtvici. Jedinečnost experimentálního přístupu spočívá v tom, že používáme lidskou krev a z ní připravené tromby, tedy krevní sraženiny,“ vysvětlila Sandra Thalerová. „Naše modely jsou navíc průtokové, jsme tedy schopni napodobit procesy, které nemáme šanci v pacientovi pozorovat v reálném čase.“

Devětadvacetiletá studentka biochemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity pracuje v Biofyzikálním ústavu AV ČR pod vedením Jana Vítečka, který je také jejím školitelem. Výzkumem efektivnějších metod léčby cévních mozkových příhod se zabývá v Mezinárodním centru klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC).

Ocenění Brno Ph. D. Talent je pro Sandru velkou motivací a již plánuje další vylepšení už tak unikátních modelů. „Ráda bych je upravila například vystláním lidskými buňkami, aby se tak co nejvíce podobaly skutečným cévám,“ popsala Sandra.

Cílem tohoto projektu je zlepšení léčby pacienta. Enzymatická trombolýza, tedy rozpuštění krevní sraženiny přímo v cévě, je mnohem méně náročná, a tedy pro pacienty šetrnější, než odstranění sraženiny pomocí katetru. „Pokud se povede jakýmkoli způsobem zvýšit účinnost trombolýzy, půjde o obrovský posun kupředu v léčbě cévní mozkové mrtvice,“ dodala výzkumnice.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků