Hlavní obsah

Vědci zotročili bakterie a přiměli je postavit pyramidu

Zatímco někteří vědci komplikovaně vyvíjejí nanoboty - mikroskopické roboty - schopné pronikat na nedostupná místa, kanadští výzkumníci se vydali jinou cestou a raději zotročili již hotové bakterie. S pomocí počítače je pak přiměli postavit jednoduchou pyramidu.

Vědci zotročili bakterie a přiměli je postavit pyramidu

Odborníci z montrealské École Polytechnique de Montréal si podrobili bakterie s pomocí počítačem kontrolovaného magnetického pole. Bakterie se tak změnily v poslušné nanoroboty. Svůj experiment v mikroskopickém měřítku zachytili na video.

Magnetotaktické bakterie mají vyvinutou schopnost orientace v geomagnetickém poli Země. S pomocí ovládaného magnetického pole vědci udržují bakterie v kompaktním roji a nutí je k organizovanému pohybu, který je přiměl i k uchopení mikroskopického tělesa a jeho přenesení na konkrétní místo.

V jiném pokusu pak bakterie na povel proplouvaly krevním oběhem pokusné krysy na konkrétní místo v jejím oběhovém systému.

Do budoucna vědci uvažují, že bakterie bude možné využít s pomocí této technologie jako pohon pro větší nanoboty, či jiné komplexnější, ale stále ještě mikroskopické struktury.

Přečtěte si také: Prst ukazující k novému druhu člověka

Byl náš druh Homo sapiens opravdu posledním výtvorem přírody?
Více se dočtete ve čtvrtek v deníku Právo (příloha Café).

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků