Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Vědci zkoumají, jak rodiče zvládají výuku dětí doma. Připravili pro ně dotazník

Rodiče školáků se po vyhlášení nouzového stavu a uzavření škol dostali do nové a nečekané situace. Zčásti je na nich, aby své děti vzdělávali ve spolupráci s učiteli na dálku. Zatím ale neexistují všeobecná data, ze kterých by se dalo soudit, jak všichni současný stav zvládají.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Vědci zkoumají, jak rodiče zvládají výuku dětí doma. Připravili pro ně dotazník

Jak dlouho tráví děti čas učením, čemu se nejvíce věnují? Co by nejvíce rodičům pomohlo? To vše zjišťuje dotazník, který s přispěním České televize sestavili odborníci z pražské Univerzity Karlovy, brněnské Masarykovy univerzity a Akademie věd ČR.

„Cílem ankety, nazvané Vzdělávání doma, je v co nejkratším čase získat základní vhled do toho, jak rodiče učení dětí doma zvládají. Výsledky mohou pomoci se zlepšením situace jak rodičům, tak školám, a mohou přispět i k tomu, aby se žáci v nelehké době učili efektivněji,“ tvrdí výzkumníci.

Anketu mohou rodiče vyplnit do půlnoci v úterý 7. dubna přes tuto webovou stránku. Odborníci pak chtějí data co nejdříve vyhodnotit, aby mohli formulovat pro školy a rodiče doporučení do dalších dnů pobytu doma. Získané informace jsou důležité i z dlouhodobého hlediska a mohou podle Masarykovy univerzity přispět k pozdější diskusi o koncepčních změnách v tuzemském školství.

Chybí čas trávit čas i jinak

Během pár hodin od zveřejnění dotazníku vědci nasbírali data od dvou tisíc účastníků. Zatím se zdá, že rodiče s nasazením velké energie domácí výuku zvládají. Objevují se však hlasy, že kvůli ní nemají čas s dětmi doma dělat nic jiného a soustředit se na lepší vztahy v rodině či jen tak společně trávit čas.

Na to, že rodiče to mnohdy kvůli spoustě domácích úkolů pro své potomky nemají jednoduché, již Novinky upozorňovaly.

Aktuální šetření se povedlo vytvořit díky spolupráci předních českých odborníků v oblasti pedagogiky z různých institucí. Podílí se na nich Jana Straková, Cyril Brom, David Greger a Tereza Hannemann z Univerzity Karlovy, Roman Švaříček z Masarykovy univerzity a Jiří Lukavský z Akademie věd.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků