Hlavní obsah
 

Vědci z NASA se vylodili na novém ostrově. Zkoumali tam záhadné bahno

Vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se poprvé vylodili na jednom z nejnovějších ostrovů na světě nacházejícím se v Pacifiku. Zjistili, že jeho povrch, který se nad hladinu zvedl teprve před třemi lety, je nyní pokrytý záhadným lepkavým bahnem, zároveň jej ale už stihla kolonizovat všemožná vegetace a ptáci. Informaci přinesl server britského listu The Guardian.

 
Vědci z NASA se vylodili na novém ostrově. Zkoumali tam záhadné bahno

Nový sopečný ostrov se vynořil v Tichém oceánu poblíž souostroví Tonga před třemi lety. Je jedním z pouhých tří ostrovů, které se objevily během posledních 150 let a přežily více než jen několik měsíců.

Jak a proč vznikají nové ostrovy?

Dan Slayback z Goddardova vesmírného letového střediska NASA si přál toto odlehlé místo navštívit, protože vědci zatím mají jen kusé informace o tom, jak a proč vznikají nové ostrovy.

Vědce mate světlé, lepkavé, jílu podobné bahno, které ostrov pokrývá. Zatím netuší, co přesně to je, jak to vzniklo a odkud to pochází.

Tým výzkumníků ostrov nejprve sledoval s využitím satelitních snímků a v říjnu loňského roku se na něj poprvé vypravil. Nyní Slayback popsal, co na místě nalezli, na blogu NASA.

Nový ostrov sopečného původu v Tichém oceánu poblíž souostroví Tonga

Foto: Sea Education Association / SEA Semester

Ostrov se vynořil sopečnou činností z okraje podmořského sopečného kráteru počátkem roku 2015. Zatím zůstává nepojmenovaný, i když se o něm občas mluví jako o Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, což jsou názvy okolních ostrovů.

Souostroví Tonga

Foto: Mapy.cz

Zahnízdila tam sova pálená

Slayback a jeho tým se vylodili na ploše, která na satelitních snímcích vypadala jako černá písečná pláž. Ve skutečnosti ji tvořil štěrk o velikosti hrášku, který značně znesnadňoval chůzi.

Hnízní zde i rybák černohřbetý.

Foto: Dan Slayback, NASA

Na ostrově našli první rostliny, které se tu uchytily patrně poté, co sem jejich semena v trusu zanesli ptáci přelétávající nad ostrovem. Zahnízdila tu sova pálená a také stovky rybáků černohřbetých.

Co ale Slaybacka a jeho tým neustále mate, je světlé, lepkavé, jílu podobné bahno, které ostrov pokrývá. Zatím netuší, co přesně to je, jak to vzniklo a odkud to pochází.

Co to přesně je? Se záhadným bahnem na povrchu si vědci lámou hlavu. V pozadí můžeme na snímku vidět sopečný kužel.

Foto: Dan Slayback, NASA

„Na satelitních snímcích je vidět světle zbarvený materiál,“ řekl Slayback. „Je to světle zbarvené bahno, které je velmi lepkavé. Ale i když jsme ho viděli na vlastní oči, pořád nevíme, co to je, a nemáme jasno ani v tom, odkud to pochází. Protože to není popel.“

Na ostrov se vrátí

Tým během své návštěvy na ostrově odebral vzorky hornin na analýzu. Umístil na něj také vysoce přesnou GPS stanici a dron, aby prozkoumal tvar ostrova a zjistil další podrobnosti o tomto neobydleném novém území.

Nyní se na základě údajů pracuje na vytvoření trojrozměrné mapy ostrova a Slayback se svým týmem se na něj chystají vrátit, pravděpodobně v příštím roce, aby provedli další průzkum. Podle nynějších odhadů tento ostrov vydrží až 30 let, než se pod tlakem okolního oceánu znovu propadne pod hladinu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků