Hlavní obsah

Vědci z NASA se vylodili na novém ostrově. Zkoumali tam záhadné bahno

Vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se poprvé vylodili na jednom z nejnovějších ostrovů na světě nacházejícím se v Pacifiku. Zjistili, že jeho povrch, který se nad hladinu zvedl teprve před třemi lety, je nyní pokrytý záhadným lepkavým bahnem, zároveň jej ale už stihla kolonizovat všemožná vegetace a ptáci. Informaci přinesl server britského listu The Guardian.

Vědci z NASA se vylodili na novém ostrově. Zkoumali tam záhadné bahno

Nový sopečný ostrov se vynořil v Tichém oceánu poblíž souostroví Tonga před třemi lety. Je jedním z pouhých tří ostrovů, které se objevily během posledních 150 let a přežily více než jen několik měsíců.

Jak a proč vznikají nové ostrovy?

Dan Slayback z Goddardova vesmírného letového střediska NASA si přál toto odlehlé místo navštívit, protože vědci zatím mají jen kusé informace o tom, jak a proč vznikají nové ostrovy.

Vědce mate světlé, lepkavé, jílu podobné bahno, které ostrov pokrývá. Zatím netuší, co přesně to je, jak to vzniklo a odkud to pochází.

Tým výzkumníků ostrov nejprve sledoval s využitím satelitních snímků a v říjnu loňského roku se na něj poprvé vypravil. Nyní Slayback popsal, co na místě nalezli, na blogu NASA.

Nový ostrov sopečného původu v Tichém oceánu poblíž souostroví Tonga

Foto: Sea Education Association / SEA Semester

Ostrov se vynořil sopečnou činností z okraje podmořského sopečného kráteru počátkem roku 2015. Zatím zůstává nepojmenovaný, i když se o něm občas mluví jako o Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, což jsou názvy okolních ostrovů.

Souostroví Tonga

Foto: Mapy.cz

Zahnízdila tam sova pálená

Slayback a jeho tým se vylodili na ploše, která na satelitních snímcích vypadala jako černá písečná pláž. Ve skutečnosti ji tvořil štěrk o velikosti hrášku, který značně znesnadňoval chůzi.

Hnízní zde i rybák černohřbetý.

Foto: Dan Slayback, NASA

Na ostrově našli první rostliny, které se tu uchytily patrně poté, co sem jejich semena v trusu zanesli ptáci přelétávající nad ostrovem. Zahnízdila tu sova pálená a také stovky rybáků černohřbetých.

Co ale Slaybacka a jeho tým neustále mate, je světlé, lepkavé, jílu podobné bahno, které ostrov pokrývá. Zatím netuší, co přesně to je, jak to vzniklo a odkud to pochází.

Co to přesně je? Se záhadným bahnem na povrchu si vědci lámou hlavu. V pozadí můžeme na snímku vidět sopečný kužel.

Foto: Dan Slayback, NASA

„Na satelitních snímcích je vidět světle zbarvený materiál,“ řekl Slayback. „Je to světle zbarvené bahno, které je velmi lepkavé. Ale i když jsme ho viděli na vlastní oči, pořád nevíme, co to je, a nemáme jasno ani v tom, odkud to pochází. Protože to není popel.“

Na ostrov se vrátí

Tým během své návštěvy na ostrově odebral vzorky hornin na analýzu. Umístil na něj také vysoce přesnou GPS stanici a dron, aby prozkoumal tvar ostrova a zjistil další podrobnosti o tomto neobydleném novém území.

Nyní se na základě údajů pracuje na vytvoření trojrozměrné mapy ostrova a Slayback se svým týmem se na něj chystají vrátit, pravděpodobně v příštím roce, aby provedli další průzkum. Podle nynějších odhadů tento ostrov vydrží až 30 let, než se pod tlakem okolního oceánu znovu propadne pod hladinu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků