Hlavní obsah
Samičky druhu Anopheles stephensi přenášejí malárii. Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Vědci vypustili geneticky modifikované komáry

Geneticky modifikované komáry v rámci kampaně proti malárii vypustili vědci v městečku Bana v západoafrické Burkině Faso. Pokus podle zpravodajského serveru BBC poslouží k pochopení nemoci. Hmyz je neschopný reprodukce.

Samičky druhu Anopheles stephensi přenášejí malárii. Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Vědci vypustili geneticky modifikované komáry

Vědci, kteří pracují pod hlavičkou projektu Target Malaria a státního Výzkumného institutu pro zdraví (L’Institut de recherche en sciences de la santé du Burkina Faso – IRSS), vypustili samečky komárů v městečku Bana na západě země.

Obavy i cenná data

Vypuštění hmyzu schválily státní úřady, kritici však projekt zpochybňují. Podle nich není jisté, zda výzkum přinese nějaké výsledky, a obávají se zdravotních rizik.

Podle Target Malaria není cílem projektu snížit výskyt nemoci, ale poskytnout výzkumníkům cenná data pro boj s ní. IRSS potvrdil, že vypuštění komárů do volné přírody splňuje všechny etické a regulační podmínky, s pokusem souhlasila během jednání i místní komunita.

Malárií, kterou způsobuje bakterie přenášená samičkami komárů rodu Anopheles, se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně nakazí přes dva miliony lidí, skoro čtvrtina pak nemoci podlehne. Nejvíce ohroženi jsou obyvatelé subsaharské a tropické Afriky, obzvláště děti do pěti let.

Přímo v Burkině Faso za loňský rok na malárii zemřelo přes 4000 lidí, nemoc ve státě s populací 1,5 milionu zasáhla přes 12 tisíc osob.

Modifikovaná houba jako likvidátor komárů?

V květnu se v zemi konal jiný výzkum, který testoval geneticky modifikovanou houbu schopnou zabíjet komáry rodu Anopheles, kteří malárii přenášejí. Pro potvrzení laboratorních testů vědci v Burkině Faso postavili falešnou vesnici, kterou obklopili moskytiérou.

Houba v pokusném prostředí úspěšně zahubila velkou část přenašečů, ostatní hmyz ale neohrozila.

Malárie

Jedna z nejrozšířenějších nemocí ve světě. Vyskytuje se především v tropických a subtropických oblastech a subsaharské Africe. Způsobují ji čtyři druhy prvoka Plasmodium, který do těla člověka přenáší samičky komárů rodu Anopheles. Ty nasají krev nemocného i s prvokem a šíří ho dál.

Plasmodium se v těle nejprve dostane do jater a následně napadá červené krvinky, v nichž se dál množí. Krvinky jednou za několik dní prasknou, plasmodium se dostává do krevního oběhu a napadá další krvinky. Při "praskání“ buněk se uvolňuje toxin, který způsobuje typické příznaky jako vysoké horečky, zvracení, zimnici.

Proti nemoci se lze bránit užíváním antimalarik při cestách do rizikových oblastí. Nemocí se ročně nakazí až 500 miliónů lidí, umírají na ni především děti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků