Hlavní obsah

Vědci přeměřili Mariánský příkop, nejhlubší místo na Zemi

Američtí vědci provedli zatím nejpřesnější měření nejhlubšího místa na povrchu Země. Podle zjištění Střediska pro pobřežní a námořní kartografii (CCOM) se bod v Mariánském příkopu v severním Pacifiku nachází v hloubce 10.994 metrů, uvedla rozhlasová stanice BBC.

Vědci přeměřili Mariánský příkop, nejhlubší místo na Zemi

Američtí vědci provedli zatím nejpřesnější měření nejhlubšího místa na povrchu Země. Podle zjištění Střediska pro pobřežní a námořní kartografii (CCOM) se bod v Mariánském příkopu v severním Pacifiku nachází v hloubce 10 994 metrů. Oznámila to dnes rozhlasová stanice BBC.

Rekordní hloubka Mariánského příkopu, který leží u Mariánských ostrovů nedaleko ostrova Guam, není žádným překvapením. Místo bylo prozkoumáno už několikrát, ale údaje o maximální hloubce dosud nebyly přesné, pohybovaly se zhruba mezi 10 911 a 11 034 metry. Experti CCOM provedli měření pomocí speciálního plavidla s přístrojem mapujícím dno pomocí odrazu zvukových vln.

Američané prozkoumali celý příkop dlouhý 2500 kilometrů a kromě nejhlubšího bodu známého pod jménem "Challenger Deep" změřili další extrémně hlubokou lokalitu "HMRG Deep" s hloubkou 10 809 metrů.

Mariánský příkop se nachází na rozhraní dvou zemských desek - Pacifické a Filipínské. Jeho výzkum má velký význam pro určování dynamiky a četnosti podmořských zemětřesení. Na dno příkopu se zatím vydali jen dva lidé, výzkumníci Don Walsh a Jacques Piccard v batyskafu Trieste v roce 1960. V nejbližší době chtějí jejich misi zopakovat hned čtyři americké týmy s pomocí speciálních ponorek.

Zatímco ale Walsh s Piccardem se před půlstoletím vydali prakticky do neznáma, jejich následovníci budou mít už po ruce přesné mapy mořského dna, uvedla BBC. Přesto je ale podle odborníků zájem lidí o zmapování mořského dna nedostatečný. Jen pět procent je zachyceno stejně podrobně, jako například povrch Měsíce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků