Hlavní obsah

Vědci natočili okamžik zrození tisíců malých chobotnic

V akváriu Steinhart v San Francisku se biologům podařilo natočit okamžik, kdy se tisíce malých chobotnic, zatím nevyvinutých, vylíhlo z vajíček a vzneslo k hladině. K události došlo už v lednu, k jejímu zveřejnění však přispěl server Daily Mail až nyní. Celý příběh ale nemá šťastný konec.

Vědci natočili okamžik zrození tisíců malých chobotnic

Vědci vůbec netušili, že exemplář chobotnice karibské, jíž se podařilo snést tisíce vajec a která do akvária přicestovala teprve nedávno, je samice. Chobotnice snesla vejce nedaleko skleněné láhve, v níž nalezla svůj úkryt. Po snesení se o vejce starala zhruba tři týdny, až došlo k okamžiku vylíhnutí. Během něj se z vajíček vylouply tisíce chobotnic ve stadiu larev a vznesly se směrem k hladině, kde by se ve volné přírodě připojily k ostatnímu planktonu.

Chobotnice karibská

Foto: Profimedia.cz

Video se podařilo pořídit jednomu ze zaměstnanců akvária, Richardu Rossovi. Jak uvedl, příběh narození chobotnic nemá šťastný konec a důvodem je podle něj to, že k němu došlo v zajetí. Biologové sice zpočátku krmili chobotnice ještě menšími částicemi planktonu, ale plůdek přesto brzy uhynul. Stejně skončil život i dospělé chobotnice. Podle Rosse totiž tento druh krátce po snesení vajec přestává přijímat potravu a hyne.

„Přestože se nám nepodařilo celý plůdek odchovat, část z něj, která přežila, jsme krmili ještě 26 dní. Vodopád miniaturních larev je však něco, co stěží zapomeneme,“ uvedl Ross.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků