Hlavní obsah
Legenda nejen tuzemské astronomie Luboš Perek (1919-2020) Foto: Astronomický ústav AV ČR

Ve 101 letech zemřela legenda astronomie Luboš Perek

Ve věku 101 let zemřel v noci na čtvrtek astronom Luboš Perek. Zasloužil se o vybudování největšího, dvoumetrového dalekohledu v Česku, který sídlí na hvězdárně v Ondřejově a nese jeho jméno. Novinkám informaci o úmrtí legendy české astronomie potvrdil Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Legenda nejen tuzemské astronomie Luboš Perek (1919-2020) Foto: Astronomický ústav AV ČR
Ve 101 letech zemřela legenda astronomie Luboš Perek

Luboš Perek byl významný český astronom, bývalý generální sekretář Mezinárodní astronomické unie a také bývalý ředitel Astronomického ústavu AV ČR a předseda České astronomické společnosti.

„Náš svět opustil pokojně v noci během spánku ve věku 101 let,” uvedl Suchan.

Ve 101 letech zemřel významný český astronom Luboš Perek. S lítostí musíme oznámit, že dnes v noci zemřel významný český...

Zveřejnil(a) Astronomický ústav AV ČR dne Čtvrtek 17. září 2020

Světově uznávaný astronom Perek se v poválečném Československu zasloužil o rozvoj astronomie zkoumající rozložení a zákonitosti hvězdných soustav.

Největší český dalekohled, který byl v roce 2012 pojmenován jeho jménem, a nyní je zařízení známé jako Perkův dalekohled, byl uveden do provozu roku 1967.

Letos se doyen české astronomie ještě stihl zúčastnit představení modernizace svého dalekohledu. „Je to pořád hezké a myslím, že je hezčí než ostatní dalekohledy,“ prohlásil v červnu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků